Rodzaj: MR-gr.krokowy z kontr. MR-gruczołu krokowego z kontrastem-dynamika. Pacjent 73 lata OPIS B

1 odpowiedzi
Rodzaj: MR-gr.krokowy z kontr.
MR-gruczołu krokowego z kontrastem-dynamika. Pacjent 73 lata
OPIS BADANIA
Badanie przeprowadzono na aparacie GE Signa Creator 1,5T. Wykonano sekwencje FSE, FRFSE, FATSAT, DWI i LAVA
otrzymując obrazy T1- i T2-zależne w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i osiowej, przed i po dożylnym podaniu
paramagnetycznego środka kontrastowego.
Dane na skierowaniu: DRE -PSA 10; z danych od pacjenta zatrzymanie moczu (w ciągu miesiąca 2x), PSA 10,639 ng/ml
Gruczoł krokowy powiększony, o wym. 54x44x67 mm (RLxAPxCC), V=83 ml, PSAD=0,13 ng/ml/g (N<0,15 ng/ml/g).
Strefa przejściowa heterogenna, o budowie guzkowej, znacznie przerośnięta, wpukla się do pęcherza moczowego -
cechy łagodnego rozrostu stercza (BPH), PI-RADS 2. Ponadto w warstwie środkowej płata lewego, na pograniczu
sektorów TZa/TZp widoczne jest słabo odgraniczone ognisko wielk. 6 mm, nisksygnałowe w obrazach T2-zależnych, z
cechami restrykcji dyfuzji w obrazach DWI i na mapach ADC - PI-RADS 3.
Strefa obwodowa uciśnięta przez strefę przejściową, o nieco niejednorodnej intensywności sygnału w obrazach T2-
zależnych, z pasmami niskosygnałowymi na mapach ADC i wysokosygnałowymi w DWI - PI-RADS 2.
Obrysy zewnętrzne gruczołu krokowego gładkie, pseudotorebka zachowana. Okołosterczowa tkanka tłuszczowa
niezmieniona. Bez cech zajęcia pęczków naczyniowo-nerwowych. Pęcherzyki nasienne opróżnione, bez uchwytnych
cech naciekania.
Pęcherz moczowy i odbytnica o niepogrubiałych ścianach. Ślad płynu w zachyłku pęcherzowo-odbytniczym.
Węzły chłonne w zakresie badania niepowiększone. Struktury kostne bez cech destrukcji.
Co oznacza taki wynik rezonansu magnetycznego?
Dzień dobry,
na podstawie przytoczonego opisu możemy wywnioskować kilka rzeczy. Po pierwsze, prostata jest powiększona, co według podanych informacji znajduje swoje odzwierciedlenie w stanie klinicznym - zatrzymanie moczu. Po drugie - w strefie przejściowej stercza opisano niewielkie ognisko PI-RADS 3. Jest to zmiana, która ma umiarkowane prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu istotnego klinicznie. W pewnych sytuacjach klinicznych można poddać takie ognisko biopsji celowanej tak, aby w badaniu histopatologicznym wycinków sprawdzić jaki typ komórek i utkania tkanki zawiera. Mamy tutaj również kilka informacji dotyczących budowy prostaty oraz sąsiadujących narządów.
Podjąć się ostatecznej oceny takiego wyniku badania można jedynie podczas wizyty osobistej ze zbadaniem pacjenta, po dodatkowej ewaluacji stanu klinicznego oraz obejrzeniu obrazów z badania. Dopiero na podstawie tak otrzymanych informacji można powiedzieć jakie postępowanie byłoby optymalne w takim przypadku.
Sugeruję odbycie wizyty u urologa kierującego na rezonans.
Mam nadzieję, że moja odpowiedź była pomocna.