Rezonans głowy i szyi - jakie badanie?

2 odpowiedzi
Od 4 lat oprócz nieuciążliwych bólów między łopatkami (po MRI – brak istotnego schorzenia) miewam napadowe bóle tylnej części odcinka szyjnego u podstawy czaszki. Krótki kilkusekundowy ból ostry ból kilka razy w miesiącu. Do tego od roku w prawym uchu doszedł szum uszny. Innych neurologicznych objawów brak. Laryngolog oprócz farmakologii zasugerował konsultację u neurologa i wykonanie rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego (prawdopodobny związek) oraz głowy (OUN z oceną okolicy kątów mostowo-móżdżkowych – ponieważ szum jest tylko w jednym uchu). Chcę zrobić je prywatnie i z wynikiem zgłosić się do neurologa. Czy MRI głowy zawiera w sobie RM kątów czy to oddzielne badanie? Czy powinno być z kontrastem? Zgłosić się do neurochirurga czy neurologa? Czy faktycznie w pana praktyce szum uszny często jest wywołany przez zwyrodnienia kręgów?
Panie Tomaszu,
zacznę od końca. Problematyka szumu usznego to nadal trudny temat, zarówno diagnostycznie jak i terapeutycznie. Wielu badaczy wiąże je z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa szyjnego, ale sprawa jest nadal kontrowersyjna. Natomiast na pewno powinien Pan zgłosić się do neurochirurga, z wynikiem MRI. W Pana przypadku badanie z kontrastem będzie pełniejsze i proszę dopilnować żeby starannie zinterpretowano kąty mostowo-móżdżkowe. Z poważaniem Andrzej Żytkowski

Szanowny Panie,
myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja u neurologa przed wykonaniem badania. Lekarz dokładnie wyjaśni wszystkie wątpliwości i na podstawie badania podejmie właściwe decyzje dotyczące skierowania na rezonans magnetyczny. MRI głowy zawiera w sobie ocenę okolicy kątów mostkowo - móżdżkowych, ale warto dodatkowo zaznaczyć, że jest to ważna dla nas okolica. Decyzję o badaniu z kontrastem podejmie lekarz neurolog oraz radiolog - zapewnia on w niektórych przypadkach większą dokładność, wszystko zależy od dokładnego wywiadu lekarskiego i oceny Pana stanu zdrowia. Po wykonaniu badania, proszę również zgłosić się do neurologa na omówienie wyników, to wtedy lekarz podejmie decyzje, czy skierować Pana do neurochirurga. Istnieje wiele przyczyn występowania szumów usznych, jednak zwyrodnienia kręgów należą do jednych z rzadszych. Pozdrawiam serdecznie.