Reumatoidalne zapalenie stawów a zajście w ciążę

3 odpowiedzi
Witam.

Mam 32 lata. Od pół roku zmagam się z bólami stóp (w okolicy śródstopia) i kolan. Są to silne, poranne bóle. Są dni, kiedy ból jest minimalny, są również takie kiedy ledwo chodzę. Od miesiąca jest prowadzona diagnostyka w kierunku chorób autoimmunologicznych, wstępne rozpoznanie RZS. Czynnik reumatoidalny 120 IU/ml; p.ciała anty CCP 27 U/mL; p.ciała ANA2 - stwierdzono obecność, miano 1:320 typ świecenia ziarnisty; nie wykryto allelu HLA-B 27; diagnostyka w kierunku boreliozy - nie stwierdzono.

Lekarz zalecił rozpoczęcie przyjmowania metotreksatu plus sterydy. Moim największym problemem jest to, że zaczęliśmy z mężem starania o pierwsze dziecko. Przyjmowanie powyższych leków przekreśla możliwość zajścia w ciążę. Lekarz pozostawił nam wybór - same sterydy plus starania o dziecko bądź metotreksat i odłożenie tego na czas nieokreślony. Jestem w takim wieku, że boję się, że później może być za późno na dziecko, tym bardziej, że po przyjmowaniu metotreksatu trzeba odczekać kilka miesięcy zanim zacznie się starania o dziecko. Dodam, że rezonans ujawnił stan zapalny z wysiękiem w stawie. Ponieważ lekarz nie miał za dużo czasu na omówienie alternatywnych leków stosowanych w RZS mam pytanie, czy można zastosować na początek leki, które bezpieczne są dla osób planujących ciążę i czy ciąża w moim stanie jest dużym zagrożeniem obarczonym ryzykiem dla dziecka/poronieniem? Czy może z drugiej strony zaszkodzę sobie, jeśli natychmiast nie rozpocznę leczenia metotreksatem? Bardzo proszę o pomoc, jestem załamana tą diagnozą.
Hanna
Witam
Wszystko tak naprawdę zależy od stopnia agresywności reumatoidalnego zapalenia stawów. Bierzemy pod uwagę wskaźniki zapalne, morfologię krwi (czy jest niedokrwistość) oraz stan kliniczny (ilość obrzekniętych stawów). Proszę pamiętać że oprócz glikokortykosterydów nie ma w reumatologii szybciej działających leków (stosujemy je jako terapię pomostową dopóki nie zacznie działać metotreksat) - metotreksat zaczyna działać po około 2 msc - musimy szybko dojść do dawki 25 mg/tydzień oczywiście pod kontrolą badań. Staramy się jako reumatolodzy w pierwszej kolejności przed ciążą by pacjentka była w remisji - nie zawsze się to udaje. Sam miałem pacjentki które w okresie ciąży przyjmowały glikokortykosterydy (w różnych dawkach - zależność od stanu klinicznego). Ciąża jest też stanem który sam wycisza w dużym procencie reumatoidalne zapalenie stawów. Problem jest jednak zbyt skomplikowany by opisywać tutaj wszystkie sytuacje z którymi możemy mieć do czynienia - jedyne co mogę Pani zaproponować to wizytę podczas której postaram się wytłumaczyć Pani wszystkie wątpliwości. Proszę się nie martwić - wszystkie pacjentki z RZS które były w ciąży (część miałem okazję prowadzić w ciąży i prowadzę nadal) stosowały glikokortykosterydy i urodziły zdrowe dzieci :)
Pozdrawiam

Nie da sie jednoznacznie odpowiedziec. Steroidy mozna stosowac w ciazy. ALternatywa moze byc Sulfasalazyna. Ale to po rozmowie i dokladnym badnaiu
Zamiast Metotreksatu można zastosować Sulfasalazynę, która jest trochę mniej skuteczna ale jednak skuteczna i też hamuje przebieg choroby. Jest bezpieczna dla ciąży, można ją stosować przed i w czasie ciąży. Do niej dodać małą dawkę steroidu i powinna się Pani czuć dobrze. Byłoby to w miarę bezpieczne zarówno dla Pani i dziecka. W czasie ciąży może nastąpić remisja choroby i niewykluczone, że będzie można leki odstawić albo zmniejszyć ich dawkę. Po urodzeniu może nastąpić pogorszenie czyli zaostrzenie choroby ale są leki dzięki którym można to opanować
Reasumując, proponuję zgłosić się ponownie do lekarza, rozpocząć leczenie ,zajść w ciążę, urodzić zdrowe dziecko i następnie mimo choroby wychować.
Pozdrawiam Czesław Drozd