rehabitacja stawu skroniowo-żuchwowego

3 odpowiedzi
ortodontka która leczy mnie szyną mówi ze nie wolną ćwiczyć tego stawu ,przesunięciem krążków do przodu to jak to właściwie jest jedni lekarze każą ćwiczyć inni nie szynę noszę do 2 miesięcy, wzięłam botoks skorzystałam z wszelkiej rehabilitacji i żyję w bólu czy naprawdę w Polsce nie ma specjalistów od tego schorzenia
Szanowna Pani,
rzeczywiście sytuacja jest dość wyjątkowa, ponieważ ta tematyka w Polsce dopiero ,,rączkuje". Za Bałtykiem np. w niedalekiej Szwecji poradnie stomatognatyczne świadczą tego typu usługi od dawna.
Na razie nadzieją dla Pani może być specjalista terapii manualnej, osteopata lub terapeuta metody PNF. Należy znaleźć takiego w swoim regionie.
Nb. na pocieszenie Pani dodam, że problematykę tzw. bruksizmu, a może precyzyjnej choroby okluzyjnej, świat naukowy zaczął już zgłębiać. Np. w ostatnim szkoleniu w Poznaniu, którą zorganizowała amerykańska akademii Dawsona, wzięło udział ponad 100 polskich dentystów. Czyli już teraz może Pani zorientować się w swoim regionie, który z dentystów zajmuje się taką kompleksową stomatologią (dokonuje rejestracji zębów przy użyciu artykulatorów itp. itd.) i to będzie pewnie właściwy adres.
dr Andrzej Żytkowski

Z tego co Pani napisała wnioskuję, że problem jest bardziej złożony.
Sugeruję zgłosić się osobiście do lekarza specjalisty rehabilitacji, który po przeanalizowania dotychczasowych wyników i Pani stanu klinicznego będzie mógł powiedzieć coś więcej na temat możliwych do zastosowania terapii.
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
Problem stawu skroniowo-żuchwowego /SSŻ/ jest kompleksowy. Właściwe jego leczenie rozstrzyga się na pograniczu takich dyscyplin jak ortodoncja, ortopedia i neurologia. Czyli w leczeniu i rehabilitacji powinno dominować podejście holistyczne. Takie podejście uwzględnia to, ze SSŻ znajduje się w tzw. łańcuchu napięciowym ciała który łączy z sobą stawy stopy, staw krzyżowo-biodrowy, poszczególne stawy przykręgosłupowe i dopiero SSŻ. W tym łańcuchu istotne znaczenie odgrywa ustawienie kości klinowej w czaszce. Reguła zachowania stawów w jednym łańcuchu jest prosta: ograniczenie ruchów w jakimś jednym z ogniw uzupełnia się przez zwiększenie ruchów w innych i odwrotnie. Zaznaczę, że do stanu zapalnego w stawie mogą przyczynić się w równym stopniu brak ruchu tak i nadmiar ruchu w nim. Przyczyna, że zmiany ruchu mogą być gdzie indziej i spowodowane udziałem tego stawu w uzupełnieniu zmiany ruchu w ogniwach układów napięciowych ciała.Więc w przypadku Pani należy przede wszystkim zdefiniować co jest przyczyną stanu zapalnego SSŻ : brak lub nadmiar ruchu i w reakcji na jakie ogniwo to się utworzyło.W mojej praktyce dość często zdarzało się, że zmiany w SSŻ były wtórną reakcją ciała, jego biomechaniki na zle ustawienie kości miednicy małej oraz jako uzupełnienie tego skrzywienia zmianę w ustawieniu kości klinowej czaszki. Więc rehabilitację SSŻ należy zaczynać nie z klamer, lecz z przywrócenia właściwego ustawiania wymienionych wyżej układów kostnych.