Rehabilitacja po załamaniu kostki bocznej

43 odpowiedzi
Dzień dobry,
Za 4 dni będę miała ściągany opatrunek gipsowy, po 6 tyg. od złamania kostki bocznej.
Chciałam się dowiedzieć, czy powinnam zgłosić się do specjalisty na rehabilitację jeszcze tego samego dnia?
Pozdrawiam
Witam. Niekoniecznie tego samego dnia, ale sugerowałbym wizytę do kilku dni po.

Witam,
Tak na prawdę to Pani decyduje czy i w którym momencie podjąć fizjoterapię. Można ją prowadzić już od momentu złamania (oczywiście dostosowując działanie do aktualnego stanu), poprzez okres noszenia opatrunku gipsowego - gdzie też możemy przyspieszać procesy gojenia i zapobiegać niektórym powikłaniom noszenia takiego opatrunku. Po zdjęciu opatrunku gipsowego fizjoterapia jest najintensywniejsza.
Odpowiadając na Pani pytanie - nawet w dniu dzisiejszym można wybrać się do fizjoterapeuty. Na wizycie poinstruuje Panią jak ćwiczyć po zdjęciu opatrunku, w jaki sposób kończynę pielęgnować aby ograniczyć ewentualne obrzęki i zwiększyć zakres ruchomości. Wizyta bezpośrednio po zdjęciu gipsu również będzie dobrym rozwiązaniem.
Pozdrawiam
Witam,
Oczywiście czym szybciej zgłosi się pani do specjalisty tym lepiej. Pozdrawiam
Było by bardzo dobrze jakby pani przyszła tego samego dnia
Witam, im wcześniej tym lepiej, nie ma co zwlekać:) Pozdrawiam
Witam, może tego samego dnia nie jest to konieczne, ale im szybciej zostanie to zrobione tym prędzej wróci pani do pełnej sprawności. :) Pozdrawiam
Witam
Myślę że dobrze będzie zgłosić się do specjalisty jak najszybciej. Proces usprawniania trzeba zacząć najwcześniej jak się da.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Im szybciej rozpocznie Pani rehabilitację tym lepiej. Jeżeli ma Pani możliwość to warto zgłosić się tego samego dnia lub na drugi dzień. Pozdrawiam
Witam, nie ma problemu, aby zacząć rehabilitację już tego samego dnia. Pozdrawiam, Janusz Marchewka.
Nie zaszkodzi, ale nie ma co panikować. Proces rehabilitacji i tak trochę potrwa...
Dzień dobry, myśle że należy udać się jak najszybciej do specjalisty. Jest to ważne aby zminimalizować ryzyko powstania nieprawidłowych nawyków oraz uruchomić jak najszybciej staw.
Zapraszam i pozdrawiam Marcin Sitarz
Szanowna Pani,
sugeruję zgłosić się do Fizjoterapeuty tego samego dnia, a nawet jeszcze przed zdjęciem gipsu- są metody/zabiegi, które mogą być prowadzone nawet w gipsie. Dodatkowo proponuję wykonać kontrolne zdjęcie rentgenowskie, żeby zobaczyć czy jest zrost kostny.

Powodzenia i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Dzień dobry.
Im wcześniej rozpoczęta rehabilitacja tym szybszy powrót do pełnej sprawności. Po 6 tyg noszenia gipsu na stawie skokowym podejrzewam, iż pojawiło się ograniczenie ruchu i osłabienie siły mięśni stopy, a nawet całej nogi. To nad czym należy pracować w pierwszej kolejności to poprawa ruchu wyprostu stawu skokowego, aby umożliwić prawidłowe przetaczanie stopy oraz schodzenie po schodach (brak wyprostu stawu skokowego utrudnia schodzenie). Należy sprawdzić mobilność poszczególnych kości stępu, śródstopia oraz paliczków, a w razie potrzeby poddać je terapii, aby stopa odzyskała pełną sprawność po urazie oraz unieruchomieniu. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie - na początku z taśmą/piłką w pozycji leżącej później w pozycji stojącej coraz trudniejsze ćwiczenia oraz oczywiście rozciąganie mięśni przede wszystkim brzuchatego i płaszczkowatego. Wszystko oczywiście w momencie stwierdzenia prawidłowego zrostu kości w RTG (adekwatnego do czasu po urazie).
Pozdrawiam
Kamil Struk
Dzień dobry,
Tak, zaraz po zdjęciu gipsu należy udać się do specjalisty i rozpocząć rehabilitację.
Pozdrawiam
Jak najbardziej, im szybciej tym lepiej. Jeśli lekarz oceni pełny zrost kostny należy jak najszybciej zgłosić się do fizjoterapeuty aby odbudować zakres ruchu i siłę mięśniową.
Witam jeśli jest tylko taka możliwość to tego samego dnia zalecam rozpoczęcie rehabilitacji. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Dzień dobry. Przede wszystkim trzeba się rozeznać czy nastąpił prawidłowy i pełny zrost. Potrzebne jest zdjęcie RTG aktualnego stanu kości. Na tej podstawie fizjoterapeuta określi czy można zaczynać i z jaką intensywnością.
Pozdrawiam.
Oczywiście, powinna Pani jak najszybciej rozpocząć rehabilitacje. Niekoniecznie tego samego dnia ale jak najbardziej byłoby wskazane pokazac się specjalistom na nastepny dzień.
Proszę przestrzegać wskazań lekarza. Jeśli zalecił intensywną rehabilitację od pierwszej doby, to proszę się zastosować. Jeśli lekarz nie powiedział nic, to proszę zgłosić się do fizjoterapeuty w pierwszym tygodniu. Może Pani zadzwonić do swojego fizjo, opisać rodzaj złamania, obecne objawy i problemy i poprosić o wytyczne na pierwsze dni.
Po zdjęciu opatrunku gipsowego należy na noc zrobić opatrunek natluszczajacy może być z maścią z witamina A poto by naskórek sam się uwolnił rano można wymyc podudzie i zostawić do kontaktu z bodźcami czynników fizykalnych jak dotyk, powietrze zimno czy ciepło i koniecznie udać się do gabinetu rehabilitacji by rozpocząć leczenie usprawniajace.Obciążanie kd po urazie rozpocząć po informacji od lekarza ze jest pełna przebudowa kości i jeżeli można to rozpocząć od wyciskania 1/3 wagi ciała na wadze lazienkowej
Witam, im szybciej tym lepiej. Ponieważ trzeba uruchomić torebkę stawową aby nie mieć potem problemów z chodzeniem.
Witam! Można zgłosić się na wizytę już tego samego dnia lub - jeżeli skóra będzie bardzo obtarta a noga podrażniona po zdejmowaniu gipsu - dzień, dwa później. Najważniejsze, by nie odkładać rehabilitacji bez potrzeby, bo czas leczy otarcia skóry, ale przykurcze, nadwrażliwość czuciową czy deficyty motoryczne - już niekoniecznie...
Pozdrawiam,
KM
Witam!
WCZESNA fizjoterapia to SKUTECZNA fizjoterapia. :)
Tak, im szybciej po zdjęciu gipsu tym lepiej :-) Pozdrawiam Grzegorz Zaborowski
Witam. Jeśli rehabilitacja jest potrzebna można ją zacząć możliwie szybko.
Dzień dobry.
Jak najbardziej.
Pozdrawiam
Sławomir Kamiński
rehabilitacjakaminscy.pl
Witam,
Jeśli jest możliwość to wg mnie nie ma co zwlekać i jak najszybciej cały staw skokowy uruchamiać oraz likwidować kompensacje w całym organizmie w wyniku złamania.
Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Witam
Myślę, że warto poddać się ocenie funkcjonalnej przeprowadzonej przez kompetentnego fizjoterapeutę i zacząć rehabilitację.
Jak najbardziej. Powinna sie Pani nawet wcześniej po to zeby przyspieszyc gojenie i regeneracje zlamania. Im wcześniej tym lepiej dla Pani powrotu do pelnej sprawnosci. Po wygojeniu nalezy sie zastanowić nad przyczyna takiego zlamania, dlaczego miala Pani oslabiony ten obszar organizmu. Zapraszam na konsultacje i terapie
Nie jest konieczna wizyta tego samego dnia jednak generalnie im szybciej rozpocznie się rehabilitację tym lepiej. Fizjoterapeuta z pewnością oceni aktualny stan funkcjonalny i w razie potrzeby podejmie odpowiednie kroki terapeutyczne.
Pozdrawiam i szybkiego powrotu do pełnej sprawności.
Witam. Jak najbardziej proszę zgłosić się Fizjoterapeuty i ustalić plan działania. Będzie co robicie. Pozdrawiam
Dzień dobry,

Najlepiej zgłosić się zaraz po zdjęciu gipsu w celu rozpoczęcia procesu usprawniania jak najszybciej.

Pozdrawiam
Dzień Dobry,
rehabilitacja wprowadzona od razu po zdjęciu gipsu skróci czas rekonwalescencji oraz przyspieszy efekty leczenia, dlatego zachęcam by do fizjoterapeuty udać się najszybciej jak to możliwe.

Patrycja Lehmann
RehaBalance
Po unieruchomieniu opatrunkiem gipsowym należy zadbać o przywrócenie mobilności tkanek otaczających staw skokowy oraz dobranie terapii dostosowanej do aktualnego stanu pacjenta. Zalecam więc zgłoszenie się do fizjoterapeuty, który określi co można robić a czego nie, oraz dobierze terapię.
Witam serdecznie!
Zdecydowanie tak. Im szybciej rozpocznie Pani proces rehabilitacyjny, tym szybciej powróci Pani do codziennej aktywności ruchowej.
Pozdrawiam Piotr Iberhan
Witam serdecznie,

Terapia manualna, specjalistyczna diagnostyka i dalsze usprawnianie powinno się zacząć jak najwcześniej. W celu sprawdzenia napięcia, zakresów ruchomości, tkliwości tkanki i restrykcji proszę udać się do specjalisty (fizjoterapeuta,terapeuta manualny lub osteopata).
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3

Zachęcam również do lektur:
healthclinic.pl/centrum-wiedzy/

Z poważaniem
mgr Mateusz Szelągowski
HEALTHCLINIC.PL
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry, im szybciej tym lepiej, czyli można jeszcze tego samego dnia. Pozdrawiam
Może tego samego dnia jeszcze się wstrzymać, ze względu na ewentualne podrażnienia skóry. Ale już na drugi dzień zdecydowanie można. Tego samego dnia też można, ale może być to pewien dyskomfort.

Pozdrawiam,
Rafał Berent
Najlepiej było rozpocząć rehabilitację jeszcze w gipsie, ale teraz wciąż nie jest za późno :) im szybciej tym lepiej . Pozdrawiam, Anna Piotrowska - BMK Centrum Rehabilitacji Wrocław
Witam,
rozumiem, że zrost kości został udokumentowany badaniem obrazowym. Jeśli tak jest to nie widzę nic na przeszkodzie aby zgłosić się na rehabilitację.
Pozdrawiam,
Mateusz Małachowski
Dzień dobry, nie wiem jak wygląda staw, jakie było złamanie? Na pewno po opatrunku gipsowym pozostała zmniejszona siła mięśniowa, więc warto dokonać oceny funkcjonalnej stawu skokowego i jak najszybciej likwidować ewentualne dysfunkcje.
Oczywiście może zgłosić się Pani tego samego dnia na wizytę u specjalisty rehabilitacji. Po tak długim okresie unieruchomienia proponuję wybrać kogoś specjalizującego się w jednym z głównych kanonów Terapii Manualnej. W późniejszym okresie proponuję wykonanie badań stóp i stawów skokowych w kierunku wad postawy. Pojawiający się nieprawidłowy układ kompleksu skokowo goleniowego często utrudnia powrót prawidłowych wzorców chodu, stwarza ryzyko skręceń oraz stwarza problemy bólowe. Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do sprawności.
Wszystko zależy od stanu kostki, jej ruchomości, tkliwości. Jeżeli kostka będzie zauważalnie "gorsza" od drugiej to dobrym pomysłem jest udanie się do specjalisty. Pozdrawiam