rak krtani

5 odpowiedzi
mam zdiagnozowanego raka krtani zaproponowano mi leczenie metoda innowacyjna nie do końca wiem czy nie nadaje się do leczenia chirurgicznego czy można go leczyć inna metoda rak 2 stopień średnio dojrzały rak nad głosni
Nie jestem ekspertem. Proponuję kontakt z chirurgiem głowy i szyi. Na pierwszy rzut oka za mało danych do podjęcia decyzji: jaki typ histologiczny, jaki stan zaawansowania klinicznego TNM (wg TK, ew. MR, USG). Ogólnie rak głośni może być leczony radykalną radioterapią, oszczędzającymi lub radykalnymi zabiegami chirurgicznymi. Jak napisałem wcześniej trzeba uzupełnić dane i skierować się do chirurga głowy i szyi.

Witam,
otrzymałem zbyt mało informacji do odpowiedzi na to pytanie. Leczeniem raka krtani zajmują się laryngolodzy. Ewentualnie torakochirurdzy.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Dzień dobry.
Nie zajmuje się leczeniem raka krtani.
Z poważaniem
Monika Bieniasz
Na czym ta metoda innowacyjna ma polegać i gdzie ma byc przeprowadzona?
Dobry wieczór,
Decyzja o wyborze schematu leczenia onkologicznego jest trudna. Powinna być poprzedzona wnikliwą diagnostyką. Ważny jest stopień zaawansowania nowotworu, jak również stan ogólny chorego. We wczesnym raku krtani stosuje się najczęściej leczenie oszczędzające narząd. Jeżeli nowotwór jest bardziej zaawansowany, to może być konieczne usunięcie krtani z następową radioterapią. Niekiedy stosuje się samodzielną radioterapię lub radioterapię skojarzoną z immunoterapią. Nie wiem co się kryje pod terminem "leczenie metodą innowacyjną" (proszę napisać o niej coś więcej). Warto dowiedzieć się jakie doświadczenie ma w niej zespół leczący. Czy "nowa metoda" jest skuteczniejsza od leczenia standardowego?