raczkowanie, przemieszczanie się po pupie

15 odpowiedzi
Witam
mam córkę 11 miesięcy, która nie raczkuje. Mała przemieszcza się po podłodze po pupie podginając dodatkowo nogę i podpierając się ręką. Mała nie faworyzuje jednej strony w zależności od tego gdzie się znajduje podgina raz lewą raz prawą nogę. Próbowałam układać ją na czworaka, zawsze kończy się to przejściem do siadu. Gdy próbuję ją postawić na nogi również prostuje je do siadu.
Witam,
Jeśli posiada Pani wątpliwości co do prawidłowego rozwoju motorycznego dziecka, proszę skontaktować się z jakimś fizjoterapeutą dziecięcym.
Pozdrawiam

Witam,
Niestety nie specjalizuję się w fizjoterapii niemowlaków. Proszę znaleźć terapeutów np. metody Bobath czy Vojty. Oni na pewno będą mogli coś zaproponować i doradzić.

Pozdrawiam
Mateusz Idzikowski
Witam,
proponuję poszukać terapeuty dziecięcego znane mi skuteczne metody to Vojta, Bobath oraz SI.
Ja osobiście nie zajmuję się terapią dzieci w tym okresie życia. Rozpoznaniem przyczyny problemu oraz wskazówkami na torowanie prawidłowych wzorców ruchowych najlepiej zajmą się fizjoterapeuci pracujący wspomnianymi wyżej metodami. W zasadzie do innych nie ma sensu chodzić.
Pozdrawiam,
Witam. NIestety nie zajmuję się diagnozowanie tak małych pociech. Pozdrawiam
Bardzo prosze udac się do rehabilitanta, który ma ukończone kursy specjalistyczne dla dzieci. Być może problemem jest obniżone napięcie mięśniowe i rehabilitant potrzebuje pracować nad stabilizacją centralną.
Pozdrawiam :-)
Dzień dobry,
radziłabym udać się do fizjoterapeuty, który pracuje z małymi dziećmi.
Wiadomo, że każde dziecko różnie się rozwija, niektóre pomijają raczkowanie i czworakowanie, jednak warto żeby córeczkę obejrzał ktoś, kto zna się na rzeczy.
Pozdrawiam
Agnieszka Kawka-Jagodzka
Dzień dobry. Sugeruję wizytę u fizjoterapeuty specjalizującego się w terapii dzieci. Pozdrawiam
Witam , od 11 miesięcznego dziecka jak najbardziej oczekujemy formy przemieszczania się w postaci pełzania lub czworaków ale nie zawsze tak musi być . Niektóre dzieci wybierają inny sposób. Niemniej jednak na ten wiek zachęcam do podejmowania próby nauki lokomocji w pozycji czworaczej gdyż płynie z niej wiele korzyści dla prawidłowego rozwoju teraz i w przyszłości ( szczególnie dla mm posturalnych) .Warto skontaktować
z fizjoterapeutą aby zbadać i ocenić dlaczego dziecko unika tej pozycji oraz uzyskać instruktaż w jaki sposób uczymy dziecko czworakowania.
Pozdrawiam , Iwona Chorążewska
Witam.
Niestetety nie specjalizuję się w neurologii dziecęcej, wygląda to na problemy z napięciem mięśniowym, przez co córka ma nieprawidłowe wzorce poruszania się.
Trzeba udać się do fizjoterapeuty, który zajmuje się takimi problemami on oceni dokładnie problem i wybierze metodę leczenia.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Dobrze byłoby zbadać córeczkę u neurologa z umiejętnościami badania metodą Vojty i/lub terapeuty neurorozwojowego metody Bobath. Pozdrawiam serdecznie
Jeśli chodzi tylko o raczkowanie to proponuję dać dziecku czas na indywidualny rozwój, który nie musi być szablonowy. Wspólne zabawy w parterze z opieraniem się na kończynach górnych powinny wpłynąć pozytywnie.
Dzień dobry,
Z Pani opisu wynika że nie ma się czym martwić. 11 miesięcy to jeszcze nie granica po której przekroczeniu dziecko musi chodzić. Według kamieni milowych rozwoju dziecka ma ono czas do 18 miesiąca. Nie każde dziecko też raczkuję, może ono wybrać inną drogę do nauki chodu. To że nie faworyzuje stron i przemieszcza się z podgiętą nogą to porostu trochę inne jej własne "raczkowanie" a opisana pozycja przypomina mi taką z jakiej czasem dorośli wstają z podłogi. Może zdarzyć się tak że córka pominie typowe raczkowanie i za kilka tygodni od razu wstanie i pójdzie.
Jeśli jednak coś budzi Pani niepokój proszę udać się na wizytę by specjalista by obejrzał dziecko.
Pozdrawiam i zapraszam Marcin Sitarz
Warto sprawdzić czy są jeszcze inne objawy poza raczkowaniem. Czy np jest wada wzroku,zez, plagiocefalia. Jak działa miednica, jej zawartość. W ramach zabaw przemycać czworaki, ale praca z głową - terapia czaszkowa czy osteopatyczna praca z mózgiem może sprawić, że dziecko samo dojdzie do tej fazy,a później swobodego chodzenia. Zapraszam do Centrum osteopatycznego. Pozdrawiam
Witam z doświadczenia wiem że dzieci nie zawsze osiągają to co teoretycznie powinny książkowo osiągać względem swojego wieku dlatego proszę o cierpliwość i starać się ją dalej popychać w tym kierunku ale niczego nie przyspieszać, kiedy będzie gotowa sama zacznie przechodzić z jednej pozycji do drugiej natomiast jeśli będzie to w bardzo dużych odstępach od przyjmowanych norm wtedy reagować. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Witam
Nie wiem jakie jest pytanie :) na pewno taki "rodzaj raczkowania" nie jest zgodny z prawidłowym wzorcem. W takim przypadku należy udać się do fizjoterapeuty w celu zalecenia ćwiczeń które unormują rozwój córeczki. Różne źródła wskazują, że dzieci rozwijają się w różnym tempie- oczywiście tak, jednakże ćwiczenia w tym przypadku przygotują córkę do prawidłowej pionizacji. Pozdrawiam