Pytanie dotyczy 80-letniej pacjentki (cukrzyca t. 2, miażdżyca, po udarze, przewlekła niewydolność n

1 odpowiedzi
Pytanie dotyczy 80-letniej pacjentki (cukrzyca t. 2, miażdżyca, po udarze, przewlekła niewydolność nerek, kamica nerek, dyskopatia, otyłość). Obecnie przepisany SIOFOR 1000 (dawk. 1/2-0-1/2) oraz TRAJENTA przy glikemii na czczo >130 i po posiłku >160. Ostatnio cukier z niewiadomych nam przyczyn podskoczył 2h po posiłku do 250, a po ok. 40 min. po wieczornych lekach do 268. Dieta zdroworozsądkowa, ale lekkostrawna. Czy TRAJENTA może być stosowana doraźnie (np. w przypadku takiego "epizodu" cukrowego j.w.)? Czy włączając TRAJENTE pozostawiam ją już jako stały lek wspierający w działaniu SIOFOR? Dodam, że sytuacja miała miejsce wieczorem, 2 szklanki nie podziałały, a babcia woli się faszerować lekami niż iść na spacer, do czego z resztą żadnym argumentem nie mogłam jej przekonać. Podsumowując:
- czy TRAJENTA 5 mg może być stosowana doraźnie?
- czy mogę podawać TRAJENTE jednocześnie ze SIOFOREM, czy w odstępie np. godziny? (dawkowanie jest znane)
- czy istnieją bezpieczne, naturalne sposoby obniżania poziomu cukru podczas takich nagłych skoków?
- czy stres może być bezpośrednią przyczyną wzrostu cukru we krwi...?

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam. PG
Trajenta, czyli linagliptyna to lek bezpieczny, bez potrzeby dostosowania dawki u osób w wieku podeszłym, czy z zaburzeniami czynności nerek!. Dawkowanie metforminy (Siofor) należy dostosować do czynności wydalniczej nerek (eGFR). Lekarz który zlecał leki z pewnością miał wgląd w wyniki babci, proszę więc stosować zgodnie z zaleceniem
Siofor500 mg -1tabl do śniadania, 1tabl. do kolacji),
Trajenta 1 x 1/d niezależnie od posiłku.
Na stałe, nie doraźnie.