Pulmicort a prewencja astmy

5 odpowiedzi
Moja córka ma 2,5 roku. Od urodzenia często ma wysypki na brzuchu i udach. Ma stwierdzone AZS,oraz podejrzenie alergii na pyłki brzozy i sierść psa. Kiedy skończyła rok, poszła do żłobka i od tego czasu w okresie jesienno-zimowym jest ciągle chora. Infekcje te, z reguły przebiegają bez gorączki.Na stałe przyjmuje Aerius(2,5ml) i Singular4. Jednak lekarz stwierdził,że to za mało i kazał robić przez 2 miesiące inhalacje z Pulmicortu 0,5mg. Czy tak wysoka dawka, czas podawania, oraz wiek córki są dla niej bezpieczne?I czy jest to forma prewencji przed astmą?
Po pierwsze - konieczne ustalenie rozpoznania! Nie każda choroba to infekcja, może to były kolejne epizody zaostrzenia astmy oskrzelowej, jeszcze nie rozpoznanej? Podstawą leczenia kontrolującego astmę ( kiedyś mówiło się - profilaktycznego) jest stosowanie sterydów wziewnych w postaci dozowników ciśnieniowych, natomiast inhalacje zarezerwowane są na czas zaostrzenia objawów. Tak więc stosowanie sterydu wziewnego jest dobrym pomysłem ( 2 miesiące lub dłużej), natomiast sposób podawania - nie. Nie można tego leczenia traktować jako prewencji astmy, lecz jako leczenie astmy. Jeśli leczenie zlecał inny lekarz niż alergolog lub pulmonolog - konieczny byłaby wizyta u tych specjalistów.

A czy były wykonane badania na pasożyty , chlamydię i mykoplazmę płucną?
Jakie są objawy choroby?
Dzień dobry. Leczenie steroidami wziewnymi ma swoje ustalone wskazania i dawkowanie, chociaż zakres stosowanej dawki ma dużą rozpiętość czyli w zależności od potrzeby stosujemy dawki małe, średnie i wysokie. Leki tego typu, stosowane w astmie i podobnych schorzeniach są z reguły przeznaczone do stosowania długiego lub przewlekłego. Wątpliwości, czy takie, a nie inne dawkowanie jest właściwe u określonego pacjenta i z jakiego powodu muszą być jednak wyjaśnione z lekarzem prowadzącym leczenie.
Nawracające objawy infekcji są powszechne u dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli. Fakt, że u córki przebiegają one bez gorączki oraz tło alergiczne (AZS, podejrzenie alergii na pyłki) mogą wskazywać na astmę jako przyczynę dolegliwości. Stosowanie leków przeciwastmatycznych i reakcja na nie mają dużą wartośc diagnostyczną - poprawa po takim leczeniu zwiększa prawdopodobieństwo astmy. Dzięki temu włączone będzie właściwe leczenia, dzięki któremu dolegliwości ustąpią lub znacznie się zmniejszą.
Leczenie astmy u małych dzieci rozpoczyna się od montelukastu (np. Singulair) LUB małej dawki sterydu wziewnego (np. Pulmicort 0,5 mg / dobę - podawanej jednorazowo lub podzielonej na 2 dawki). Pulmicort jest leczeniem skuteczniejszym niż Singulair. Dawka 0,5 mg /dobę jest w przypadku dzieci <5 roku życia uznawana za małą i jest bezpieczna. Ryzyko działań niepożądanych zwiększa podawanie sterydów dodatkowo w innych postaciach np. na skórę, donosowo, leczenia długotrwałe tj. >1 roku i rozpoczęcie leczenia przed 2 rokiem zycia.
Także bezpieczenie można zamienić Singulair na Pulmicort, utrzymać Aerius i obserwować przez min. przez miesiąc efekty terapii.