PSC Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych a ciąża

1 odpowiedzi
Witam. Jestem 28 letnią kobietą. Choruje na PSC. Objawy mam od roku: świąt, bóle w prawym podżebrzu, wzdęcia, przewlekłe zmęczenie. Od roku biorę Proursan 250mg x 3tab dziennie.

Biopsja (data wykonania sierpień 2016)

W badanym biopacie (łącznie 3 fragmenty) większość przestrzeni bramno-żółciowych wyraźnie poszerzona, w obecnością w ich obrębie obfitego nacieku zapalnego limfocytarno-plazmocytarnego. Niejednokrotnie naciek zapalny przekracza płytkę graniczną zrazika, odsznurowując poszczególne hepatocyty lub ich grupy i wchodzi w głąb miąższu. Obecne są jednak przestrzenie bramno-żółciowe, w których naciek zapalny dość dobrze odcina się od płytki granicznej zrazika. Miejscami liczne hepatocyty wykazują cechy zwyrodnienia wodniczkowego. Natomiast na terenie niezbyt licznych hepatocytów stwierdza się cechy zastoju żółci. Powyższym aktywnym zmianom zapalnym towarzyszą cechy wyraźnego włóknienia wrotnego, okołowrotnego, z tworzeniem niepełnych i pełnych mostków włóknistych (typu p-p i p-c) z obecnaością fragmentu pojedynczego guzka regeneracyjnego; ogniskowo cechy włóknienia śródzrazikowego. W niektórych poszerzonych przestrzeniach bramno-żółciowych stwierdza się rozplem przewodzików żółciowych i poszerzenie światła mikrokrążenia. Niejednokrotnie komórki B.-Kupffera są powiększone.

Rezonans magnetyczny (data wykonania luty 2017)

Widoczne są zmiany w przebiegu dróg żółciowych z obecnością licznych krótkich zwężeń i poszerzeń. Widoczne jest zwężenie PŻW w odcinku środkowym i dalszym z jego poszerzeniem w części bliższej do 8mm.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, z zagęszczoną żółcią.
Przewód żółciowy wspólny również ma nieregularny zarys ścian.
Ściany dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych ulegają nieznacznemu wzmocnieniu kontrastowemu.
Wątroba bez zmian ogniskowych, widoczne jest zmniejszenie zmniejszenie objętości segmentów tylnych prawego płata z przerostem segmentów płata lewego.
Nie widać podejrzanych zmian ogniskowych w wątrobie.

Biochemia: (data wykonania luty 2017)

ALT 189
ASP 59
GGTP 188
Fosfataza alkaliczna 197
Bilirubina całkowita 0,6 mg/dl

Proszę, żeby ktoś szczerze mi napisał w jakim stopniu zmiany degeneracyjne wątroby są zaawansowane, ile lat dzieli mnie od przeszczepu wątroby. Co z zajściem w ciąże w moim przypadku? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Niestety dopadła Pani bardzo nieprzyjemna choroba na cały życia i najprawdopodobniej skończy się przeszczepem wątroby. Zajście w ciąży zależy od stopnia wydolności wątroby a te wyniki na razie nie są złe, decyzja musi Pani podjąć z lekarzem leczącym, napewno w ciąży wątroba musi być w miarę wydolna bo ciąża to duży wysiłek i katabolicznych dla organizmu.
Z poważaniem

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.