Przy wadzie wrodzonej dolnej żuchwy, przez co jest bardziej wysunięta do przodu niż górna, można ubi

1 odpowiedzi
Przy wadzie wrodzonej dolnej żuchwy, przez co jest bardziej wysunięta do przodu niż górna, można ubiegać się o aparat stały? Jestem niepełnoletnia, mam trzynaście lat. Ortodonci, u których już byłam, lecz było ich niewielu, twierdzili, że aparat nic nie pomoże, operacja jest konieczna, a także jakbym ,,ewentualnie'' chciała aparat stały, to dopiero po osiągnięciu dorosłości, gdy żuchwa zakończy swój porost. Jednakże, na zagranicznych forach lekarze i pacjenci udzielają się, iż przy mojej wadzie aparat najlepiej założyć jak najszybciej, ale nosić kilka lat. Powiadają, że zawsze warto próbować w młodości z aparatem i właśnie jak żuchwa zakończy swój porost, to problem będzie jeszcze trudniejszy do naprawienia. Opinie polskich i angielskich lekarzy kontrastują ze sobą, wobec czego mam mieszane uczucia. Bardzo prosiłabym o szczerą opinię. Naprawdę zależy mi na założeniu aparatu w chwili obecnej.
Dzień dobry,
Możliwości leczenia na tym etapie są bardzo zindywidualizowane i zależą miedzy innymi na nasileniu wady, jak również kierunku wzrostu. Dopiero po wykonaniu pełnej diagnostyki Rtg oraz badaniu klinicznym można opracować plan leczenia z największą korzyścią dla pacjenta. Przy bardzo nasilonych wadach tego typu niestety zabieg chirurgiczny jest konieczny niezależnie od momentu rozpoczęcia leczenia, ponieważ wada ma charakter szkieletowy, kostny, a nie jedynie zębowy. Leczenie ortodontyczne wtedy można rozpocząć jeszcze w okresie nastoletnim, w porozumieniu z chirurgiem co do czasu zabiegu operacyjnego (aby odpowiednio umiejscowić leczenie w czasie w odniesieniu do wzrostu i nie wydłużać niepotrzebnie całkowitego czasu leczenia). Natomiast przy mniej nasilonych wadach, możliwe jest leczenie tzw. kompensacyjne, które pozwala na korektę tylko ortodontyczną, z uniknięciem zabiegu chirurgicznego.
W tym przypadku niezbędna jest konsultacja w celu indywidualnej oceny.
Pozdrawiam serdecznie