Przez ostatnie kilka miesięcy mam problem z wysuszonymi i piekącymi ustami. Stosowałam już sporo spe

4 odpowiedzi
Przez ostatnie kilka miesięcy mam problem z wysuszonymi i piekącymi ustami. Stosowałam już sporo specyfików nawilżających (maść z witaminą A na bazie wazeliny, pomadki Tisane ), suplementy diety z witaminą A+E, żelazem - niestety nic nie pomaga. Moja skóra generalnie ma skłonności do wysuszania, jednak na ciało zwykłe balsamy nawilżające pomagają. Usta wcześniej nigdy mi się nie wysuszały.Podczas wizyty u dermatologa, ten nieco zbagatelizował mój problem dając jedynie pomadkę nawilżającą do ust. Piję sporo płynów, problemów z tarczycą nie mam, cukier również jest w normie (w ostatnim czasie robiłam podstawowe badania). Zmieniłam również kosmetyki - pastę do zębów oraz krem na Cetaphil - to również nie pomogło. Nie stosuję szminek/błyszczyków - na wysuszających się ustach wyglądają nieestetycznie. Powoli kończą mi się pomysły, dlatego bardzo proszę o pomoc w znalezieniu przyczyny tych dolegliwości.
Dzień dobry. czytając listę kosmetyków kilka było prawie dobrych,ale dobrych jeszcze nie było.Proszę zapomnieć o pomadkach ,calkowicie.Moja propozycja to 2 preparaty -1-krem tłusty dla alergików lipobasa 3-4 x/dzień ,lub -2-maść bepanthen ,ale na pIELUSZKOWE zap. skóry.Tak ,tak do ust. Jeżeli to dalej nie zadziała,jakimś cudem , sa jeszcze silniejsze preparaty.Niestety szukając na własną rękę można wykupić pół apteki.
Z poważaniem dr Piotr Mazur.

Witam, pytanie o przyczynę, czy są jakieś jeszcze zewnętrzne czynniki odpowiedzialne za ten stan, czy suchość nie jest objawem np wyprysku lub innego schorzenia dermatologicznego i wtedy leczenie zależne jest od choroby podstawowej
Pozdrawiam Jolanta Szczepanowska
Dzień dobry
Przyczyną wysuszonych i pękających ust mogą być niedobory niektórych witamin (głównie z grupy B), odwodnienie organizmu, zmiany hormonalne, zakażenia przyjmowanie niektórych leków. Wiatr, słońce oraz mróz wysuszają usta, co skutkuje ich bolesnym pękaniem.
Należy wykluczyć zakażenia, zaburzenia hormonalne i ewentualne niepożądane działanie leków.
Podstawą pielęgnacji ust jest zdrowe odżywianie, nawadnianie organizmu oraz systematyczna pielęgnacja zapobiegająca wysuszeniu i pękaniu. Proszę stosować ochronną pomadkę, kosmetyki bez alkoholu, witaminowe suplementy diety głównie z wit.grupy B. Warto zrobić cukrowy peeling ust, który złuszczy suche skórki i zwiększy ukrwienie warg.
Pozdrawiam
Marek Laskowski
Szanowna Pani,

Opisany przez Panią problem, którego wynikiem jest popękana skóra wokół ust - mimo jak pani pisze - zachowania dbałości w pielęgnacji może mieć podłoże alergiczne. Może to któryś ze zmienionych kosmetyków? Trudno - konsultując się jedynie w taki sposób, bez obejrzenia zmian powiedzieć jaka jest dokładna przyczyna występowania tych objawów. Zapraszam na konsultację. Postaram się Pani pomóc.

Z poważaniem,
Dr hab. n. med. Aleksandra Lesiak, prof. nadzw.