Przewlekły kaszel mokry, zmniejszona wydolność, podejrzenie AZPP lub NSIP lub UIP

1 odpowiedzi
Dzień dobry, mam prawie 60 lat, od kilku lat mam zmniejszoną wydolność i kaszel. Początkowo kaszel był sezonowy( jesień- zima-wiosna) a od 1,5 roku ciągły( kaszel mokry głównie rano i wieczorem, czasem w nocy). Przeszedłem diagnostykę laryngologiczną, alergologiczną i bardzo szeroką diagnostykę pulmunologiczną. Początkowo podejrzenie NSIP lub UIP. Badanie histopatologiczne( biobsja) wskazuje raczej na późną fazę AZPP( zmiany różnoczasowe, zaawansowane, z ogniskami przebudowy, obejmują całe zraziki i koncentrują się wokół oskrzelików). Ogólnie jestem jeszcze w dość dobrej formie. Zaproponowano mi leczenie encortonem. Proszę o Pana opinię. Mieszkam bardzo daleko od Bielska- Białej ale jeśli uzna Pan,że wskazana jest moja osobista wizyta to oczywiście przyjadę w wyznaczonym terminie. Z poważaniem
Dzięń dobry. W wielu chorobach śródmiąższowych zasadniczym leczeniem jest przewlekła steroidoterapia. Powinna być ona wprowadzona w sytuacjach (nie wchodząc w szczegóły) gdy zmiany w tkance płucnej są aktywne, a nie już w pełni dokonane zwłóknienie. W Pana przypadku uwzględniając rozpoznanie i opis badani hist-pat leczenie to wydaje się w pełni zasadne.