Przeswietlenie a ciaza

4 odpowiedzi
Witam jestem w 34tg ciazy i mam pytanie może trochę głupie ale jednak mnie nurtujące... otóż znajoma z pracy gdzieś 2 tyg. Temu miała robione przeswietlenie głowy (podejrzewano tetniaka) i miała naświetlanie. Tam jej powiedzieli że przez 3h nie może z nikim się spotkać mieć kontaktu... Niestety ja zapomniałam o tym i z 5h czy 6h później rozmawiałam z nią gdzieś z 20min. Ponieważ sobie przypomniałam że miała przeswietlenie... Martwię się czy jednak dziecku nic się nie stało teraz normalnie z nią rozmawiam jak i 2 dni później po zabiegu... Proszę odpowiedzieć czy coś dziecku może się stać wtedy bym 32 tydzień ciazy. To moja pierwsza ciaza i strasznie się boję. Mogę spać spokojnie? Tak bardzo się boje ???? proszę o odpowiedź
Może Pani spać spokojnie. Dziecku nic się nie stało.

spotkanie bez znaczenia dla Pani i dziecka...
Nic Pani i dziecku nie grozi - proszę spać spokojnie.
Szanowna Pani, nie widzę żadnej możliwości, żeby pacjent po wykonaniu diagnostycznego badania z użyciem promieniowania X, mógł emitować promieniowanie wtórne (zgodnie z zasadami fizyki promieniowanie X jonizuje materię, wybijając elektrony jedynie w trakcie jego działania). Nie umiem powiedzieć dobrze co zostało przekazane Pańskiej znajomej, jednakże nie ma żadnych przeciwwskazań, z punktu widzenia ochrony radiologicznej pacjentów, do kontaktów z osobą, która miała wykonane radiologiczne badania diagnostyczne, nawet bezpośrednio po badaniu.
Ponadto trzeba zaznaczyć, że w tym wieku (34 tydzień ciąży) płód jest już długo po zakończonym procesie organogenezy i niebezpieczeństwa związane z nawet bezpośrednim zastosowaniem promieniowania rentgenowskiego są już minimalne.

Podsumowując w mojej opinii absolutnie nie ma Pani czym się przejmować, zgodnie z opisaną przez Panią sytuacją.

Pozdrawiam, lek. Mateusz Owsianny