Przerwanie warstwy korowej trzonu - leczenie.

1 odpowiedzi
Witam, mój tata ma nowotwór nerki – nefrektomia prawej nerki w trakcie leczenia chemioterapii stentem; wynik ostatniego badania tomografii komputerowej wykazał progresje zmian meta w trzonie kręgu Th10 oraz ognisko meta w prawobocznej części trzonu L3 z niewielka masą miękko tkankową – zmiany z przerwaniem warstwy korowej trzonu. Co to oznacza? Czym to grozi? Zauważyłam, że tata ostatnio ma większe problemy ruchowe i odczuwa znaczący ból, ciężko jest mu siadać i podnosić się, a wchodzenie po schodach wymaga od niego dużego wysiłku. Czy można temu jakoś zaradzić? Czy jest możliwość operacji albo zabiegu? Jaką formę leczenia można podjąć, żeby zniwelować problemy ruchowe?
Witam
W przedstawionym wywiadzie brakuje kilku istotnych szczegółów. Konieczna jest też analiza badań obrazowych. Ból niestety jest jednym z głównych objawów zajęcia kręgosłupa przez proces nowotworowy. Kolejnym etapem może być pojawienie się deficytu neurologicznego - np. niedowładu lub nawet porażenia kończyn. Istnieje kilka metod leczenia, które można rozważyć - od wertebroplastyki aż do resekcji całego guza przerzutowego "en bloc" - w całości. Niekiedy po analizie wszystkich informacji nie mamy dla pacjenta propozycji leczenia operacyjnego. Pozostaje on wtedy pod opieką poradni onkologicznej i poradni leczenia bólu. Radzę jak najszybciej skonsultować się z neurochirurgiem.
Z poważaniem
Remigiusz Pełka