Przeczytałam takie zdanie o lekarzu w trakcie specjalizacji z psychiatrii: "To ktoś bez doświadczeni

2 odpowiedzi
Przeczytałam takie zdanie o lekarzu w trakcie specjalizacji z psychiatrii: "To ktoś bez doświadczenia, poszłabym z ciekawości, ale diagnozę bym skonsultowała z kimś znacznie mądrzejszym". Czy to prawda? Powinnam skonsultować diagnozę postawioną przez lekarkę w trakcie specjalizacji z psychiatrii z kimś innym? Np. z psychoterapeutką? Czy mam tej psychoterapeutce powiedzieć że moja lekarka jest w trakcie specjalizacji? Mam objawy fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej
Dzień dobry,
Ważne jest zrozumienie, że osoba w trakcie specjalizacji, w tym przypadku lekarz psychiatra, jest kompetentna do diagnozy i leczenia różnych schorzeń psychicznych.
Jeśli czujesz, że chciałabyś uzyskać dodatkową opinię lub poczułabyś się bardziej komfortowo konsultując swoją sytuację z innym specjalistą, taka decyzja jest w porządku. Psychoterapeuta może dostarczyć innego spojrzenia i strategii terapeutycznych, korzystnych w kompleksowym podejściu do leczenia.
Ważne jest także, aby utrzymywać otwartą komunikację zarówno z lekarzem psychiatrą, jak i ewentualnym psychoterapeutą, aby zapewnić skoordynowane i efektywne leczenie.
Pozdrawiam,
Agnieszka Balicka

Dzień dobry, całkowicie zgadzam się z Poprzedniczką. Nie ma nic złego w tym aby konsultować diagnozę lekarza psychiatry ze swoją/swoim psychoterapeutką/psychoterapeutą. Co więcej- najkorzystniej byłoby aby Pani psychiatra i psychoterapeuta, za Pani zgodą, mieli kontakt i mogli wspólnie podejmować dyskusje nad Pani diagnozą. Dodam też, że diagnoza może ulec zmianie po czasie i nie będzie to świadczyło tylko o niekompetencji lekarza/ psychoterapeuty ale może też świadczyć o tym, że jest Pani "odkrywana" przez tych specjalistów i to co wydawało się jasne wcześniej, z czasem może nabrać nowych kształtów i zaowocować zmodyfikowaną lub zmienioną diagnozą. Pozdrawiam serdecznie!