Proszę o wyjaśnienie mojego badania rtg kręgosłupa lędźwiowego. Obniżenie wysokości przestrzeni międ

4 odpowiedzi
Proszę o wyjaśnienie mojego badania rtg kręgosłupa lędźwiowego. Obniżenie wysokości przestrzeni międzykręgowej L5/S1 -dyskopatia. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych. Wyciągnięcie przednich krawędzi trzonów kręgów lędźwiowych. Czy to coś poważnego bo kręgosłup lędźwiowy mnie bardzo boli.
Witam!

Zmiany w opisie są całkiem typowe, kręgosłup, tak jak każdy inny organ, starzeje się, więc zmiany będą widoczne w obrazie RTG/ MRI. Poza tym, badanie obrazowe ma to do siebie, że wskaże zmiany struktury (tak jak w opisie) ale rzadko odpowiada na pytanie co boli i dlaczego boli. Polecam poszukać fizjoterapeutę, poddać się badaniu i terapii.

Witam, obniżenie wysokości L5-S1 jest dość częste i świadczy o tym, że przestrzeń międzykręgowa w tym miejscu jest węższa niż na pozostałych poziomach kręgosłupa lędźwiowego. Obniżenie wysokości krążka międzykręgowego (przestrzeni międzykręgowej) może dalej prowadzić do zmian zwyrodnieniowych stawów międzykręgowych - ponieważ zwiększa się ich obciążenie. Wyciągnięcie przednich krawędzi trzonów raczej nie będzie dawało żadnych objawów. Polecam udać się do fizjoterapeuty w celu zbadania problemu i dokonania konfrontacji wyników obrazowych wraz z objawami. Badanie rtg raczej daje małą wartość diagnostyczną, jednak może nie będzie potrzebny wykonania dodatkowych badań. Pozdrawiam Jarosław Komosa Fizjoterapeuta
Dzień dobry,
Opisane zmiany w kręgosłupie są typowymi dla tego odcinka. Z biegiem czasu nasz kręgosłup ulega zwyrodnieniu, co jest normalnym etapem starzenia się kręgosłupa.

Co do występującego bólu, sugeruję udać się do fizjoterapeuty i ustalił przyczynę bólu. Zmiany były zdecydowanie wcześniej niż pojawił się ból. Coś się wydarzyło, że ból się pojawił. Z doświadczenia, wiem, że można szybko pozbyć się dolegliwości.

Pozdrawiam

Wojciech Szreder - REHAB Gdańsk
Wynik badania nie jest przesądzający co do dolegliwości bólowych. Wykwalifikowany fizjoterapeuta poprzez swoje badanie manualne i funkcjonalne wskaże gdzie faktycznie leży źródło bólu oraz zaproponuje indywidualne postępowanie. Pozdrawiam!