Proszę o poradę w sprawie zachowania 20 miesięcznej córki. Niepokoi mnie to, że córka po nabyciu jak

1 odpowiedzi
Proszę o poradę w sprawie zachowania 20 miesięcznej córki. Niepokoi mnie to, że córka po nabyciu jakiejś umiejętności przestaje ją przejawiać. Córka nie mówi do tej pory, ale zdarzały się serie dni podczas których mówiła pewne słowa- mama, nie, tata, iść , nionio , kot, chałchał (na pieska) i czasem inne. Potrafiła nawet powtórzyć za mną słowo. Ale umiejętność mowienia danego słowa trwała kilka dni i potem córka przestawała mówić to słowo a zachęcana do mówienia tego słowa denerwowała się. Aktualnie nie mówi nic. Córka jest pogodna, mówi bardzo dużo do siebie, piszczy, krzyczy itd. Ale nie są to żadne słowa tylko zbitki sylab nic nie znaczących. Ostatnio córka zamiast do pampersa chciała zrobić siku do wc i udało jej się to, była zadowolona. Ale po raz drugi już nie chciała. Nie ma różnicy czy na przejawianą umiejętność reagujemy entuzjazmem czy ze spokojem, córka zrobi coś raz/ kilka razy i więcej już nie chce. Dodam, że córka jest wrażliwa, ma silny lęk separacyjny, bardzo nie lubi innych osób, nie boi się obcych ale nie lubi jak ktoś ją zaczepia, nie da się nikomu dotknąć. Poza tym jest bardzo dobrze rozwinięta, zaczęła chodzić w wieku 10 miesięcy, jest bardzo uparta, bawi się w chowanego, lubi inne dzieci, przytula się, potrafi większość dnia spędzić na czytaniu książeczek, bardzo dużo gestykuluje i za pomocą gestów jest w stanie pokazać wszystko co chce, rozumienie ma naprawdę na bardzo dobrym poziomie, słuch również. Niepokoi mnie jedynie brak mowy oraz zaprzestanie przejawiania zdobytych już umiejętności.
Jestem zwolennikiem profilaktyki i wczesnej interwencji czyli troche dmuchania na zimne. Pracuję z maluchami i u wielu z nich oberwuję niepokojące objawy. Niektóre z nich z tego wystarają, ale u innych rozwijają się niestety zaburzenia rozwojowe. Wiele z tego co Pani napisała sugeruje, że córka rozwija się prawidłowo, jednak zgadzam się, że pewne objawy brzmią nieco niepokojąco - brak mowy, wycofywanie się pewnych nabytych umiejętności, silny upór, silny lęk separacyjny. Dlatego aby niczego nie przegapić i by uspokoić Pani niepokój zachęcam do wizyty u psychologa specjalizującego się w pracy z małymi dziećmi albo np do ośrodka wczesnej interwencji, które znajdują się w wielu miastach.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.