Proszę o poradę w sprawie uszkodzonego kolana. Uraz z 2011 roku - skręcenie kolana prawego podczas r

1 odpowiedzi
Proszę o poradę w sprawie uszkodzonego kolana.
Uraz z 2011 roku - skręcenie kolana prawego podczas rozgrzewki - gwałtowna zmiana kierunku biegu - ruch pchający i skrętny.
Wizyta w szpitalu, punkcja stawu kolanowego (ściągnięto sporo krwi) wykonano RTG (braki złamań) i szyna gipsowa.
Następnie USG (stwierdzono naderwanie więzadła bocznego i uszkodzenie łąkotki).
Po 3 tygodniach orteza i zabiegi rehabilitacyjne (pole magnetyczne, laser, prądy itp oraz skromna rehabilitacja ruchowa - później wykonywana samodzielnie w domu)
Po rehabilitacji utrzymujące się dolegliwości bólowe i powolne wracanie do jako takiej sprawności (nie udało się przywrócić obwodu mięśnia czworogłowego, problemy z uciekającym kolanem podczas gwałtowniejszych ruchów).
Po roku starań próbowałem wrócić do aktywności sportowej - lekkie bieganie, basen, rower (przed wypadkiem jazda wyczynowa).
Ciągle utrzymywały się dolegliwości bólowe i uniemożliwiały używanie nogi na 100%.
Po kolejnej konsultacji z lekarzem podjęto kolejne zabiegi rehabilitacyjne (pole magnetyczne, masaż poprzeczny oraz fala uderzeniowa) jednak w dłuższej perspektywie nic to nie dało, dolegliwości bólowe utrzymywały się nawet przy najprostszych czynnościach.
Następnie (doszliśmy do roku 2016) dostałem skierowanie na rezonans kolana.
Po roku czekania (2017) wykonano badanie MRI z takim wnioskiem:

"Łąkotki nieuszkodzone. Więzadło krzyżowe tylne, poboczne, rzepki nieuszkodzone. Obraz zastarzałego naderwania ACL. Cechy zespołu fałdu przyśrodkowego rzepki z ogniskiem chondromalacji w sąsiedztwie fałdu. Niewielka ilość płynu w stawie kolanowym i torbieli Bakera."

Otrzymałem zastrzyk w kolano (blokadę) ale po dwóch dniach ból wrócił. Lekarz nie zalecał operacji jeżeli jestem w stanie funkcjonować normalnie.
Zrezygnowany postanowiłem skupić się na ćwiczeniach i wzmacnianiu mięśni dookoła kolana.
Niestety żadna metoda czy zestawy ćwiczeń nie zdawały egzaminu i prędzej czy później ból uniemożliwiał wszelkie ćwiczenia.
Z biegiem czasu zacząłem zauważać że mój ból kolana stopniowo się pogarsza. Zaczynam mieć trudności nawet z chodzeniem po schodach bez obciążenia.

W 2020 postanowiłem zasięgnąć porady innego lekarza. Wykonano wstępne badanie (poszerzenie obrysu kolana, krepitacje PFJ +++, ruchomość pełna, Lachman ++, Pivot shift -), otrzymałem zastrzyk z kwasu hialuronowego i skierowanie na kolejny rezonans.

Wynik MRI:
"Badanie porównano z poprzednim z dnia 03.01.2017r (inny ośrodek).
W porównaniu do badania poprzedniego aktualnie widoczna jest rozległa strefa obrzęku szpiku kostnego
w obrębie rzepki - w przybliżeniu w części środkowej, o średnicy ok. 15-16 mm.
Sygnał w obrębie chrząstki rzepki jest bardziej niejednorodny niż w badaniu poprzednim - chrząstka po
stronie przyśrodkowej wykazuje bardziej nierówne zarysy i jest przewężona w porównaniu do badania
poprzedniego (poprzednio w tej okolicy również cechy chondromalacji, głównie jednak z obrzękiem
chrząstki).
Poza tym całość obrazu MR prawego stawu kolanowego nie wykazuje uchwytnych innych różnic od
badania poprzedniego ze stycznia 2017r.
Wnioski:
Cechy przewlekłego uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego, ze zmianami zwyrodnieniowo-degeneracyjnymi,
naderwaniem (ciągłość więzadła nie jest jednak całkowicie przerwania).
Zmiany o charakterze chondromalacji chrząstki stawowej w obrębie rzepki, z niewielką progresją tych
zmian w porównaniu do badania poprzedniego z 2017r, dodatkowo z rozległą strefą obrzęku szpiku
kostnego w rzepce (co nie było widoczne poprzednio).
Miernie zwiększona ilość płynu w jamie stawu kolanowego oraz w kaletce brzuchato-półbłoniastej.
Innych zmian patologicznych w zakresie prawego stawu kolanowego nie stwierdza się.

W chwili obecnej skończyłem 30lat i praktycznie czuje się jak inwalida. Chciałbym zebrać jak najwięcej fachowych opinii na temat stanu mojego kolana i możliwych dróg postępowania na przyszłość.
Czy taka sytuacja kwalifikuje się do operacji czy raczej należy udać się na rehabilitację ruchową wspomaganą farmakologicznie? Jeżeli operacja to jaką metodą? Czego mogę się spodziewać?

Jestem obecnie pod opieką ortopedy i czekam na kolejną wizytę jednak nauczony doświadczeniem chciałbym poznać inne opinie i zalecenia.

Pozdrawiam
Dzień Dobry!
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego z towarzyszącą niestabilnością jest wskazaniem do leczenia operacyjnego. Diagnostyka MRI, potwierdzająca uszkodzenie jest złotym standardem postępowania w skręceniach stawu kolanowego. W Pana sytuacji wydaje się oczywiste leczenie rekonstrukcyjne więzadła krzyżowego przedniego zarówno z powodu niesprawności, jak i ze względu na wiek. Przyjmowanie blokad dostawowych nie jest zalecane, gdyż może powodować postępującą degenerację stawu.
Łączę wyrazy szacunku
Dr Paweł Sokołowicz