Proszę o pomoc w sprawie rozwoju osobistego (gdzie mam iść, co mam z sobą zrobić). Szukam psychiatry/psychoterapeuty/seksuologa, Łódź, NFZ.

6 odpowiedzi
Proszę o pomoc. Poszukuję dobrego psychologa/psychoterapeuty i psychiatry w jednym w Łodzi na NFZ. Chodziłem poprzednio do innej przychodni, ale tam nie potrafili się zająć moim przypadkiem. Mam orzeczoną opinię od nich oraz wyniki z testu MMPI-2, ale ja bym nie przywiązywał do tego jakiejś ważniejszej uwagi (wiadomo jakie te testy są..).
Jestem osobą niepełnosprawną intelektualnie i odczuwam z tego powodu strasznie silny dyskomfort na co dzień (mam 20 lat). Mało co mnie potrafi ucieszyć, jestem aspołecznym fobikiem (szczególnie boję się mężczyzn), bez energii do życia, bez zainteresowań, niesamodzielną i niezaradną osóbką. Typ osobowości INFP, 4w5, numerologiczna ósemka (Panna z trzeciego kwartału). Czuję się bardzo przygnębiony, smutny, spięty (podejrzewam, że to silna dystymia/cyklotymia na pograniczu lekkiej depresji) już od podstawówki. Mam wahania emocjonalne (pod wpływem skojarzeń), dodatkowo moja płeć społeczna (psychiczna?) nie zgadza się z biologiczną.
Nie wiem co mam ze sobą zrobić. Szukałem pomocy w internecie ale albo są zbyt długie terminy oczekiwania, albo jest za daleko ode mnie, albo lekarz przyjmuje prywatnie.
Chcę dać sobie pomóc, ale boję się, że dostanę jeszcze gorszą diagnozę, i, że pewnie będą chcieli mnie zamknąć w szpitalu. :( Moje życie ogarnia nicość, pustka, nie mam przyjaciół, jestem melancholikiem. Źle się z sobą czuję. Ostatnio mam takie myśli, że pewnie nikt mnie nie będzie chciał pokochać, że jestem aseksualny. W dodatku od zawsze miałem problemy z nauką i zapamiętywaniem (dziw, że nie zdiagnozowali dyskalkulii, jestem osobą chorą na padaczkę [napady nieświadomości, nie żadne drgawki]). Chodzę do neurologa i zażywam Depakine, ale to nic nie daje (chyba mam otępienie).
Nie mam zaufania do ludzi, a jednocześnie jestem bardzo, bardzo łatwowierny i delikatny.
Proszę o pomoc. Co mam zrobić? Gdzie mam się najlepiej zgłosić? :/
Na początek proponuję rozróżnić kompetencje zawodowe i tak:
Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła wyższe studia psychologiczne, medyczne lub inne o kierunku humanistycznym, oraz kilkuletnie szkolenie z zakresu psychoterapii. Przygotowanie zawodowe psychoterapeuty obejmuje też jego własną psychoterapię oraz superwizję – monitorowanie własnej pracy u doświadczonego terapeuty.
Psychiatra to lekarz, który po ukończeniu studiów medycznych uczestniczył w licznych stażach z zakresu psychiatrii i po zdaniu egzaminu uzyskał tytuł specjalisty – psychiatry.
Psycholog to osoba, która ukończyła studia psychologiczne i uzyskała tytuł magistra psychologii. Jeśli po ukończeniu studiów kontynuuje naukę w zakresie zastosowań klinicznych psychologii, po ukończeniu licznych staży i zadaniu egzaminu uzyskuje tytuł psychologa klinicznego (specjalisty psychologii klinicznej).
W związku z różnym przebiegiem kształcenia tych trzech specjalistów w różny sposób stosuje swoją wiedzę i ma inne uprawnienia. Psychiatra w głównej mierze zajmuje się farmakoterapią czyli zastosowaniem leków w leczeniu chorób i zaburzeń psychicznych. Psycholog posiada wiedzę kliniczną i specjalizuje się w diagnozie psychologicznej oraz poradnictwie. Psychoterapeuta ze względu na osobiste i profesjonalne przygotowanie prowadzi psychoterapię. Ważne jest zrozumienie różnic między tymi specjalistami, aby od terapeuty nie oczekiwać testów psychologicznych, od psychologa leków, a od psychiatry psychoterapii.
Jak rozumiem Pan oczekuje zmiany w obszarze rozwoju osobistego - tym zajmuje się psychoterapeuta. Zdarza się, że styl bycia terapeuty nie odpowiada pacjentowi i wtedy pacjent szuka dalej. Zmiana i poszukiwanie terapeuty jest możliwe w ramach NFZ. Na Pana miejscu skontaktowałabym sie z Pana "rejonowym" oddziałem NFZ i tam oczekiwałabym informacji na temat długości kolejek ( czasu oczekiwania) na wizytę do psychoterapeuty w poszczególnych jednostkach medycznych prowadzących psychoterapię. Czasem warto poczekać na właściwą osobę tak jak ze wszystkim
Proces psychoterapii opiera się na holistycznym podejściu do pacjenta, wzmacnia jego zasoby i możliwości, w praktyce oznacza to że nie deficyty ( badania psychometryczne ) są najważniejsze a Pana możliwości. Na przykład ja zauważyłam ( z Pana listu), że potrafi Pan szukać pomocy, potrafi logicznie myśleć i pisać jednocześnie trudno Panu jeszcze zobaczyć i poczuć swoje prawdziwe MOCNE STRONY.
Życzę owocnych poszukiwań.

Niestety mam tylko porady odpłatne. Ale terapia to bardzo dobry pomysł dla Pana. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Widzę, że doświadcza Pan dużego cierpienia psychicznego. Podjęcie psychoterapii może Panu pomóc przyjrzeć się sobie, swoim potrzebom oraz możliwościom ich realizacji. Polecam podjęcie terapii w Poradniach Zdrowia Psychicznego przy szpitalach psychiatrycznych na ul. Czechosłowackiej lub ul. Aleksandrowskiej. Jeśli chodzi o krótsze terminy oczekiwania, proponuję poszukać na stornie NFZ i sprawdzić placówki zdrowia psychicznego oferujące szybszą pomoc.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Śmieszek
Witam, w opisie sytuacji widać zarówno trudności w zakresie funkcjonowania, jaki liczne zasoby. Warto je bardziej wydobyć i zastosować w praktyce, w dniu codziennym. Potrzeba jest do tego współpraca z doświadczonym terapeutą, posiadającym wiedzę i obserwacje z długiej praktyki własnej. Pozdrawiam i życzę dobrych wyborów.
Anna Miżowska
Witam serdecznie skoro zażywa Pan leki zapewne jest Pan pod opieką lekarza, sugeruję kontynuację leczenia. Zachęcam też do skorzystania z psychoterapii. Jednym z zadań terapeuty jest pomoc osobie w lepszym poznaniu siebie. Każde spotkanie przynosi nową wiedzę – im więcej tematów zostanie poruszonych tym ta wiedza jest pełniejsza. Psychoterapia może pomóc w zmianie dotychczasowego myślenia, rozładować napięcia emocjonalne. By psychoterapia była skuteczna, oprócz pracy terapeuty pacjent powinien sam chcieć skorzystać z takiej formy pomocy, wskazane jest także zaangażowanie pacjenta. Ważne jest to z jakim nastawieniem rozpoczyna się swoją psychoterapię. Do osiągnięcia sukcesu istotna jest motywacja i chęć do podjęcia pracy nad sobą oraz otwarcie na zmiany w życiu.
Niestety nie mogę poradzić w tej kwestii ponieważ nie przyjmuję w Łodzi i nie znam psychologów i psychiatrów w jej okolicy.