Proszę o pomoc, jestem schorowaną osobą ma różne dolegliwości i masę dokumentacji medycznej, nie któ

2 odpowiedzi
Proszę o pomoc, jestem schorowaną osobą ma różne dolegliwości i masę dokumentacji medycznej, nie które dokumenty mają po kilkanaście lat, nie wiem co trzymać co wyrzucić ? są na przykład badania jednego typu który były robione klika razy na przestrzeni kilkunastu lat, problem jest tego typu że jak idę do specjalisty z tą dokumentacją to zanim on to przejrzy to zostaje mało czasu wizytę. Ma moją logikę najistotniejsze jest to co jest tu i teraz to znaczy ostatnie badania ale ja nie jestem specjalistą.
Z góry dziękuje za pomoc
Szanowny Pacjencie,
idąc na wizytę proponuję zabierać ze sobą wyłącznie aktualne wyniki badań.
Niemniej jednak, jeżeli jest Pan ,,osobą schorowaną" czyli problemów zdrowotnych jest dużo, radzę zachować tę pozostałą dokumentację. Może okazać się, że umożliwi to ocenę postępu którejś z chorób.
Z poważaniem.
dr Andrzej Żytkowski

Rzeczywiście, duża ilość dokumentacji nieraz nie pomaga. Osobiście sugeruję niczego nie wyrzucać! Nieraz nawet kilkunastoletnie zdjęcie czy karta informacyjna może się okazać istotna - jeśli nie u lekarza, to w zakładzie ubezpieczań czy w sądzie (odpukać).
Można poprosić lekarza, u którego się Pan/i najczęściej leczy (zakładam że POZ) o wydrukowanie informacji o ogólnym stanie zdrowia - jeśli dokumentacja jest prowadzona elektronicznie, nie powinien być to wielki problem.
Alternatywnie, można naszykować sobie kserokopie ostatnich kart wypisowych z poszczególnych typów oddziałów (np z interny, z chirurgii, z ortopedii) - prawdopodobnie będzie w nich wszystko co istotne.
Co zaś się tyczy wyników badań obrazowych - zazwyczaj wystarczy mieć przy sobie kopię opisu ostatniego badania danego typu danej okolicy (np ostatni rezonans i tomograf kręgosłupa dolnego, ostatni rentgen i rezonans kolan).
Poza tym, ZAWSZE proszę mieć ze sobą spis aktualnie przyjmowanych leków i ich dawkowania.