Proszę o pomoc czym grozi opisana poniezej przypadłość i czy powinna byc operowana a jesli nie zrobi

3 odpowiedzi
Proszę o pomoc czym grozi opisana poniezej przypadłość i czy powinna byc operowana a jesli nie zrobię operacji to jaki grozi progres tego stanu. Lordoza lędźwiowa splycona Zmiany zwyrodnieniowe częściowa dehydratyzacja i obniżenie L5/S1 Szeroko-podstawna tylna centralna protruzja krazka m/kregowego L3/4 i L4/5 z modelacja worka oponowego i zwezeniem otworow m/kregowym z mozliwoscia konfliktu tarczowo nerwowego po lewej stronie L4/5 L5/S1 tylna centralna protruzja z tendencja do sekwestracji Wydzielony sekwestr 15x7 migrujacy doogonowo, zwezenie otworów miedzykregowych, ucisniecie nerwow rdzeniowych obustronne Objawy kliniczne ciągły ból obu nóg, czasem mrowienie, jak bede mial zla pozycje przez pare minut to stopa opada. Mam wrażenie ze słabną mi nogi wieczorem ciągnę nogami i dłuższy spacer to najlepiej z podparciem typu wozek dzieciecy. Mam wrażenie ze pośladki i uda również sa mniejsze niz byly a nie schudłem. Z góry dziękuję"
Pozdrawiam
Witam serdecznie.
Opisane przez Pana wyniki świadczą o postępującej degeneracji układu nerwowego na wysokości odcinka lędźwiowego, ma Pan już objawy nawet na wysokości stopy calkiem typowe dla tego stanu rzeczy. Więc zdecydowanie należy podjąć działanie, ponieważ problem może się pogłębić do tego stopnia, że będzie miał Pan problem typu nietrzymanie moczu, niedowład będzie co raz dłuższy, a dolegliwości bólowe jeszcze większe, do tego nie wiadomo jak narządy wewnętrzne na to reagują. Czy konieczna jest operacja? Niewiadomo jeśli nie spróbował Pan konsultacji i rehabilitacji neurologicznej u np. doświadczonego fizjoterapeuty. Jeżeli były próby ale nieskutecznie - szukałbym innego specjalisty, a jeżeli żadna terapia nie dawałaby efektu wtedy na poważnie należy wziąć operację.

wystarczy udać się z nfz-tu do specjalisty neurochirurga i on oceni czy operacja jest konieczna , z objawów które pan opisał przypuszczam że tak , jak Pan to zbagatelizuje to będzie bardzo kiepsko
Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie udać się na konsultację do neurochirurga i to jak najszybciej. Objawy kliniczne współgrają z tym co Pan opisuje w rezonansie. Osobiście nie podjął bym się rehabilitacji u osoby z objawami neurologicznymi z opisem pasującym do Pana objawów bez konsultacji neurochirurga. Odroczenie operacji może nieść ze sobą trwałe ubytki neurologiczne np. opadająca stopa. Z tych informacji co Pan podał myślę, że rehabilitacja ma bardzo małe szanse powodzenia. Tym bardziej że występuje tam dodatkowo sekwestr. Proszę udać się jak najszybciej do neurochirurga na konsultację. Pozdrawiam Jarosław Komosa Fizjoterapeuta