Proszę o polecenie środka do mycia twarzy ze skórą trądzikową.

3 odpowiedzi
Witam. Proszę o polecenie dobrego środka do porannego i wieczornego mycia twarzy ze skórą trądzikową, przetłuszczającą się, wrażliwą i mocno skłonną do wysuszania. Dziękuję!
Proszę zastosować mydło siarkowe, które dobrze oczyszcza skórę trądzikową a jednocześnie jej nie przesusza. Gdyby jednak okazało się, że jest ono zbyt agresywne i powoduje wysuszanie proszę zastosować mydło pomidorowe o podobnych właściwościach jednak dużo łagodniejsze dla skóry. Mydło to zawiera dodatkowo kompleks witamin i glicerynę. Gdyby to nie pomogło proszę się udać na wizytę do dermatologa. Lekarz dobierze indywidualnie leki i środki do pielęgnacji po badaniu stanu skóry.

Dla skóry trądzikowej najkorzystniej działają syndety, emulsje micellarne i łagodne środki myjące pozbawione środków mocno odtłuszczających skórę - tzw. "mydła bez mydła". Są to środki do kupienia w aptece. Różnią się one konsystencją , składem i ceną. Każda skóra może inaczej reagować na kosmetyki i nie ma środka który jest idealnie dopasowany do każdej osoby - stąd warto testować takie preparaty i zdać się na porady doradców kosmetycznych zatrudnianych w większych aptekach sieciowych. Z polskich preparatów warto wypróbować Cerkopil żel od Cerko, niegdyś polski Purritin (Iwostin, zawiera SLS), z francuskich Effaclar z La Roche-Posay (zawiera SLS), Cleanance żel z Avene, Cetaphil EM lub Cetaphil Dermacontrol pianka od Galdermy czy Physiogel od Stieffla (GSK).

Pozdrawiam,
dr n.med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Dzień dobry,
nie ma uniwersalnego preparatu dobrego dla wszystkich ze skórą trądzikową.
nie chciałabym też na forum podawać nazw handlowych produktów, gdyż mogłoby to być niewłaściwie odebrane. Najlepiej będzie jeżeli skontaktuje się Pani/Pan z dermatologiem i umówi na wizytę w celu omówienia właściwej pielęgnacji skóry.
Pozdrawiam serdecznie OJ