Proszę o podpowiedź ile może trwać regeneracja organizmu po wstrząsie krwotocznym? Dziadek tydzień t

1 odpowiedzi
Proszę o podpowiedź ile może trwać regeneracja organizmu po wstrząsie krwotocznym? Dziadek tydzień temu miał krwawienie z przewodu pokarmowego (wrzód żołądka), przetoczono mu w sumie po tym 10 jednostek krwi. Wczoraj został wypuszczony ze szpitala w stanie dobrym. Martwią nas najbardziej chwilowe utraty kontaktu z rzeczywistością i mówienie "od rzeczy". Poza tym jest strasznie słaby, nie może przejść kilku kroków, ma przyspieszony oddech. Czy te obiawy ustąpią? A jeżeli tak, to jaki jest orientacyjny czas rekonwalescencji po takiej utracie krwi? Z góry dziękuję za informacje.
Z podanych informacji wynika że Dziadek znalazł się w sytuacji zagrożenia życia (spowodowanej przez masywny krwotok lub długotrwałą utratę krwi). Przetoczenie 10 jednostek krwi świadczy o dużym i trudnym do opanowania niedoborze hemoglobiny. Należy pamiętać, że często u osób starszych występuje jednocześnie niedobór żelaza co implikuje wystąpienie niedokrwistości z niedoboru żelaza. Być może po tej hospitalizacji mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją. Krwinki czerwone przetoczone podczas transfuzji znacznie szybciej, w porównaniu z wytworzonymi przez organizm pacjenta krwinkami, ulegają rozpadowi. Być może ten pacjent znalazł się w sytuacji, kiedy przetoczone krwinki uległy rozpadowi a nowe nie zostały jeszcze wytworzone w odpowiedniej ilości. Niestety aby jednoznacznie odpowiedzieć na te problemy koniecznym byłoby wykonanie chociażby podstawowych badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi z rozmazem oraz poziom żelaza w surowicy. Wyniki takie bezwzględnie musiałby ocenić lekarz i po ich analizie zadecydować cd sposobu dalszego leczenia (z hospitalizacją włącznie).