Proszę o opinię wyników badania kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego. Mężczyzna, 30 lat, ból ciągły po p

2 odpowiedzi
Proszę o opinię wyników badania kręgosłupa lędźwiowo- krzyżowego. Mężczyzna, 30 lat, ból ciągły po prawej stronie kręgosłupa w części lędźwiowej.
- lordoza lędźwiowa pogłębiona w części dolnej,
- kość krzyżowa poziomo ustawiona,
- dyskretny ześlizg I st. na wysokości L5/S1 kręgosłupa najprawdopodobniej na tle obustronnej kręgoszczeliny kręgu L5 kręgosłupa,
- zaznaczone zmiany zwyrodnieniowo- wytwórcze na krawędziach trzonów kręgów w odcinku L/S kręgosłupa i w stawach m-k na wys. L4/S1,
- niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w przylegających powierzchniach trzonów kręgów na wysokości L5/S1 kręgosłupa o typie stłuszczenia,
- nadłamania płytek granicznych trzonów w odcinku Th11/L2 kręgosłupa z drobnymi przepuklinami dotrzonowymi,
- krążek m-k L5/S1 kręgosłupa częściowo odwodniony, o miernie obniżonym sygnale i wysokości, pozostałe krążki m-k w odcinku L kręgosłupa o prawidłowo zachowanym sygnale i wysokościach,
- uwypuklenie ku tyłowi krążka m-k L1/L2 i L2/L3 kręgosłupa z dyskretną modelacją worka oponowego,
- okrężna wypuklina krążka m-k L5/S1 kręgosłupa, bez modelacji worka oponowego i modelacją otworów m-k, najprawdopodobniej z kontaktem z korzonkami nerwowymi; na tej wysokości obustronne torbiele okołokorzeniowe o średnicy ok. 6-7 mm,
- drobna torbiel maziówkowa o średnicy ok. 3 mm w tylnej części stawu m-k L4/L5 kręgosłupa po stronie prawej,
- stożek końcowy rdzenia kręgowego prawidłowo zachowany.
Dzień dobry,
problemy stricte kręgosłupowe mają to do siebie, że potrafimy sobie znaleźć pozycję odciążającą tzn. taką w której nas nie boli! Jeżeli takowej nie ma i rzeczywiście jest tak jak pan pisze, że "ból jest ciągły" to wtedy moim zdaniem trzeba by przyjrzeć się dokładniej z neurologiem/neurochirurgiem tym torbielom.
Z pewnością rozpocząłbym jednak od wizyty u dobrego fizjoterapeuty/terapeuty manualnego.
Pozdrawiam, dużo zdrowia!

Proszę udać się do fizjoterapeuty. Przebada funkcjonalnie, wypyta o szczegóły i wtedy będzie można działać. Pozdrawiam!