Proszę o interpretację wyniku rezonansu stawu kolanowego: MR: " Ilość płynu w stawie zwiększona, w

1 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyniku rezonansu stawu kolanowego:

MR:
" Ilość płynu w stawie zwiększona, w zachyłku nadrzepkowym szerokości płaszcza do ok. 7mm.
ML- w obrębie strefy czerwonej i biało- czerwonej rogu przedniego widoczna niewielka pozioma szczelina pęknięcia, do
powierzchni obwodowej łąkotki.
MM- możliwa obecność niewielkiej poziomej szczeliny pęknięcia, w obrębie strefy czerwonej pogranicza trzonu i rogu
tylnego, do powierzchni obwodowej łąkotki.
ACL- o zachowanej ciągłości, z cechami zmian przeciążeniowych.
PCL- o zachowanej ciągłości, z cechami zmian przeciążeniowych, prawidłowo napięte.
LCL, MCL- o zachowanej ciągłości, z cechami zmian przeciążeniowych przy przyczepach udowych.
Cechy zmian przeciążeniowych ścięgna m. czworogłowego uda i ścięgna m. podkolanowego. Więzadło i troczki rzepki bez
widocznych zmian patologicznych. Obrzęk ciała tłuszczowego w sąsiedztwie górnej części rzepki.
Chrząstka rzepki z widocznymi obszarami obrzęku. Chrząstka kości udowej, w obrębie stawu rzepkowo- udowego oraz
chrząstki przedziału przyśrodkowego i bocznego bez widocznych cech uszkodzenia.
Niewielki obszar obrzęku śródkostnego w dolnej, tylnej części rzepki. Zaostrzenia krawędzi kostnych powierzchni
stawowych."

Jakie są objawy? Dlaczego zdecydowałem się na rezonans?
Występuje u mnie ból po stronie zewnętrznej i tylnej części kolana prawego (z naciskiem na stronę tylną). Ból pojawia się podczas zginania kolana, a najczęściej podczas ruchu nogi po dłuższym przestoju, np. kiedy wstaję od komputera lub po nocy, kiedy wcześniej noga była zastana. Podczas chodzenia ból nie występuje. Zdarza się, ale bardzo bardzo rzadko, że ból promieniuje na całe kolano, a nawet mam wrażenie, że czasami na podudzie (wrażenie jest tylko chwilowe, ale jednak jest).

Czy to może być zwykłe przeciążenie czy jednak jakaś "grubsza" sprawa?

Mam 35 lat, wzrost 175cm, waga 67kg.
Nie miałem wcześniej żadnych urazów kończyn dolnych.
Amatorsko uprawiam bieganie na dystansach od 10km do ultramaratonów sięgających 110km.
W pracy 75% spędzam siedząc przy komputerze, pozostałe 25% to praca w ciągłym ruchu.

Dziękuję za pomoc.
Dzień Dobry!
Objawowe uszkodzenie łąkotki w strefie czerwonej i czerwono- białej kwalifikują się do leczenia artroskopowego. Są to uszkodzenia w strefach unaczynionych, tak więc poddających się wygojeniu przy zastosowaniu szwu łąkotki z podaniem komórek macierzystych oraz czynników wzrostu.
Pozostawienie uszkodzeń nieleczonych może w konsekwencji doprowdzić do oderwania się fragmentu łąkotki, zwiększyć dolegliwości, ale przede wszystkim z czasem maleją szanse, aby łąkotkę uratować. Wówczas niezbędne jest usunięcie jej uszkodzonych fragmentów.
Dr Paweł Sokołowicz