Proszę o interpretację wyniku holtrra ekg Kobieta,lat 51 Rytm zatokowy 41-100/min,średnio 68/min

2 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyniku holtrra ekg
Kobieta,lat 51
Rytm zatokowy 41-100/min,średnio 68/min
Zarejestrowano 12728 pobudzen komorowych w tym 10350 pojedynczych pobudzen komorowych,656 okredow bigemii i trigemii nadkomorowej,324 pojedynczych pobudzen nadkomorowych
Ekg: rzm o częstości 90/min,os posrednia,szczatkowy zalamek R w odprowadzeniu III
Echo serca
USK:lp 32 mm,LK 45/25mm,PMK 9mm,TS10mm PK 31mm EF 60%
Mala fala zwrotna mitralna(++)
Lagodnie uposledzona funkcja rozkurczowa-zaburzenie relaksacji,zastaeka mitralna-pogrubialy,wiotki przedni platek bez cech wypadania,ruchomosc dobra
Mam niskie cisnienie w granicach 95-115/54-68
Przyjmowalam sorahexal zameniony na Metokard zk 47,5
Leczę sie os stycznia 2020 i niepokoi mnie to,ze wynik holtera po pół rocznym przyjmowaniu lekow jest gorszy od pierwszego,gdzie bylo 10700 pobudzen,a srednia częstośc rytmu serca to 81 / min (49-126/min)
Mimo gorszego wyniku,moje samopoczucie jest lepsze,ponieważ z mniejszą intensywnością odczuwam kolatania i nierówny rytm serca
Czy wplyw na wynik mógł miec fakt przyjmowania euthyroxu n 25 w postaci 1/2 tabletki na 17 dni przed holterem?
Obecnie zgodnie z wskazaniem endokrynologa nie przyjmuje euthyroxu(subkliniczna niedoczynność tarczycy z tsh 5,54, pozostale parametry w normie)
Bardzo proszę udzielenie mi odpowiedzi
Szanowna Pani skutecznym sposobem leczenia ekstrasystolii komorowej jest ablacja. Sama arytmia krótkoteminowo nie wpływa na ogólne samopoczucie, natomiast nieleczona może spowodować osłabienie (niewydolność) serca.
Sugeruję wizytę: Konsultacja kardiologiczna - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Ilość pobudzeń komorowych, nawet w drugim wyniku EKG metodą Holtera jest duża. Czy jest znane podłoże tej arytmii? Czy stosowała Pani jeszcze inne leki poza dwoma wymienionymi? Czy choruje Pani jeszcze na inne choroby poza zaburzeniami funkcji tarczycy?
Jeśli nasilenie arytmii komorowej będzie się utrzymywać na podobnym do obecnego poziomie, mimo leczenia i po wykluczeniu możliwych do ustalenia przyczyn można rozważyć leczenie inwazyjne takiej arytmii w warunkach szpitalnych. Zabieg, który się wówczas wykonuje to połączenie badania elektrofizjologicznego i ablacji. Rodzajów ablacji jest wiele, ale plan takiego leczenia jest nieco inny dla każdego pacjenta, wymaga omówienia ryzyka zabiegu, możliwych powikłań i przewidywanych korzyści.