Prosze o interpretacje wyniku badania spirometrii.Byłem u Pani doktor która wysłała mnie na badanie

8 odpowiedzi
Prosze o interpretacje wyniku badania spirometrii.Byłem u Pani doktor która wysłała mnie na badanie spirometrii gdzie miałem pierwsze badanie dostałem lek i po ok 30 min kolejne.Co mnie zdziwiło jak poszedłem z wynikami które ja zanosiłem bo było to tego samego dnia i dopiero pokazałem doktorowej a miałem już wypisana recepte na leki oraz stwierdzona astme oskrzelową oraz wytyczne dla lekarza rodzinnego.
Prosze o interpretację wyników.33Lata 91kg wagi 177cm wzrostu
Badanie pierwsze/Badanie po 30 min -%Nal
FEV1-103.30 / 97,10
FVCEX-103,40 / 98,40
PEF-89,30 / 92,00
MEF75-101,80 / 102,50
MEF50-105,00 / 100,10
MEF25-97,90 / 102,00
MEF25/75-113,90 / 115,60
MEF50%FVCEX-101,50 / 101,70
FEV1%FVCEX-102,40 / 101,20
FVCIN-96,70 / 93,60
FEV1%VC-103,10 / 98,80
VC-98,40 / 96,50
IC-123,80 / 122,50
ERV-41,90 / 38,80

z góry dziekuje za wszystkie odpowiedzi
Wynik spirometrii jest prawdopodobnie prawidłowy, chociaż nie można tego z pewnością powiedzieć, bez obejrzenia całości badania (z częścią graficzną), ponieważ niektóre dane są źle wpisane. Prawidłowe badanie spirometryczne nie wyklucza rozpoznania astmy.
AD

Dzień dobry, ten wynik jest prawidłowy.
pozdrawiam
Spirometria jest prawidłowa. Astmę oskrzelową można rozpoznać bez badania spirometrycznego, na podstawie wywiadu oraz badania przedmiotowego.
Wyniki spirometrii w normie jak najbardziej (bez obturacji), ale nie wspomniał Pan nic o objawach i dlaczego była wykonana spirometria. Akurat przy rozpoznaniu astmy spirometria nie musi być nieprawidłowa, decyduje przede wszystkim wywiad, inne dane (np. istotna poprawa w próbie rozkurczowej-u Pana takowej nie było jak sądzę-brak bezwzględnych wartości FEV1 i FVC) mają znaczenie wspomagające rozpoznanie.
Wskazane dołączenie wykresu. Na podstawie tego badania nie można wykluczyć astmy oskrzelowej
Oba badania są w granicach normy. Nie potwierdza to astmy oskrzelowej ( ale też jej nie wyklucza jeśli są objawy kliniczne).
Spirometria jest prawidłowa w zakresie podanych wartości należnych . Próba rozkurczowa ujemna. Decyzja o rozpoznaniu i włączeniu leku została więc pewnie podjęta na podstawie wywiadu
Prawidłowe badanie spirometryczne nie wyklucza astmy oskrzelowej.
Być może na podstawie zgłaszanych przez Pana dolegliwości oraz odchyleń w badaniu fizykalnym skłoniło lekarza do postawienia takiej diagnozy i włączenia leczenia .
WK