Proszę o interpretację wyników dziecka - 4,5 letniego chłopca. Od 29.01.2023 powiększone węzły chłon

1 odpowiedzi
Proszę o interpretację wyników dziecka - 4,5 letniego chłopca. Od 29.01.2023 powiększone węzły chłonne (bardzo duże) i migdałki gadłowe; na migdałkach żółty nalot, leczony antybiotykiem - augmentin. Dzisiaj - 2.02.2023 zrobiliśmy badania, wyniki poniżej. Nadmieniam, że węzły chłonne dalej są bardzo powiększone i w zasadzie stan dziecka się nie poprawia.
Leukocyty 26,14 tys/µl
Erytrocyty 5,31 mln/µl
Hemoglobina 13,9 g/dl
Hematokryt 40,6 %
MCV 76,5 fl
MCH 26,3 pg
MCHC 34,4 g/dl
Płytki krwi 302,00 tys/µl
RDW-SD 36,6 fl
RDW-CV 13,2 %
PDW 15,7 fl
MPV 9,2 fl
P-LCR 21,6 %
PCT 0,28 %
Neutrofile
2,74 tys/µl
Limfocyty 22,69 tys/µl
Monocyty 0,64 tys/µl
Eozynofile 0,01 tys/µl
Bazofile 0,03 tys/µl
Neutrofile 10,5 %
Limfocyty 86,9 %
Monocyty 2,4 %
Eozynofile
0,0 %
Bazofile
0,1 %
Niedojrzałe granulocyty IG %
0,10 %
Niedojrzałe granulocyty IG il. 0,03 tys/µl
NRBC% 0,00
NRBC# 0,00 tys/µl
Glukoza (realizacja w dniach roboczych: 1)
Glukoza
86,00 mg/dl
Żelazo (realizacja w dniach roboczych: 1)
Żelazo
51,7 µg/dl

CRP, ilościowo (realizacja w dniach roboczych: 1)
CRP 1,60 mg/l
Z góry dziękuję
Na podstawie opisu dolegliwości dziecka oraz wyników badań - należy rozważyć w różnicowaniu mononukleozę zakaźną, chorobę wirusową, często myloną z paciorkowcowym zapaleniem gardła (anginą). Potrafi przebiegać ona z wysoką limfocytozą, CRP najczęściej niskie, jak to w infekcji wirusowej. By ją potwierdzić, należy wykonać badania przeciw antygenowi kapsydowemu wirusa Ebsteina-Barr w obu klasach, IgM oraz IgG (EBV-VCA-IgM, EBV-VCA-IgG). Najlepiej przy okazji oznaczyć aktywność aminotransferaz (ALT, AST), gdyż jest to choroba, która często może przebiegać z zapaleniem wątroby.
W powyższej sytuacji, biorąc pod uwagę, że stan dziecka się nie poprawia (choć nie napisali Państwo, jaki jest stan dziecka), należy też przy okazji ww badań powtórzyć morfologię, najlepiej z rozmazem ręcznym.

Skoro stan dziecka się nie poprawia, należy ponownie udać się do pediatry, najlepiej tego, który wcześniej badał dziecko, by ocenił jego aktualny stan (sytuacja u dzieci potrafi być bardzo dynamiczna).

Jeśli stan dziecka nie jest dobry, jest bardzo osłabione, apatyczne, odmawia przyjmowania płynów doustnie, oddaje znacznie mniej moczu, ma trudności w oddychaniu, to bez względu na przyczynę należy udać się z nim do SOR lub izby przyjęć szpitala.