Proszę bardzo jeśli można o odpowiedż z punktu widzenia psychologii klinicznej - czy utrzymująca się

2 odpowiedzi
Proszę bardzo jeśli można o odpowiedż z punktu widzenia psychologii klinicznej - czy utrzymująca się "przewlekle" ambiwalencja (dwuwartościowość) afektywna (wynikająca prawdopodobnie m. in. z tendencji anankastycznych osobowości, niekorzystne mechanizmy obronne, nieumiejętność rozwiązywania problemów) wpływa bardzo dezorganizacyjnie na "świat" chorego w materii emocjonalnej i poznawczej?
Dzień dobry. Jeśli można założyć, że pisze Pan/Pani to pytanie w swoim imieniu, to z dużym prawdopodobieństwem zapewne doświadcza Pan/Pani jakiegoś rodzaju dezorganizacji swojego emocjonalnego i poznawczego świata. Zastanawiające jest Pana/Pani zainteresowanie, czy istnieje jakaś granica tego stanu: "czy już mój świat jest zdezorganizowany, czy jeszcze nie, a jeśli jest, to na jakim poziomie itd."
Tendencje anankastyczne mogą boleśnie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, warto zatem skonsultować się z psychologiem/psychoterapeutą, który będzie mógł pomóc w rozumieniu Pana/Pani sytuacji i zaproponuje dostępne możliwości pomocy, o ile będzie Pan/Pani na nią zdecydowany/zdecydowana.
Życzę wszystkiego dobrego

Tak, utrzymująca się ambiwalencja afektywna (dwuwartościowość emocjonalna) może wpływać dezorganizacyjnie na życie chorej osoby zarówno na poziomie emocjonalnym, jak i poznawczym. Jeśli jest to skomplikowany problem emocjonalny wynikający z tendencji anankastycznej osobowości lub innych czynników, może prowadzić do wielu trudności. Oto, jak taka ambiwalencja może wpływać na życie chorego:

Trudności emocjonalne: Osoba doświadczająca ambiwalencji afektywnej może często przeżywać skrajne i sprzeczne emocje. To może prowadzić do uczucia chaosu emocjonalnego, niepokoju i dyskomfortu.

Trudności w podejmowaniu decyzji: Osoba z silną ambiwalencją może mieć trudności w podejmowaniu decyzji, ponieważ jej emocje i myśli są często sprzeczne. To może prowadzić do opóźnień w podejmowaniu decyzji lub do wybierania decyzji, które nie spełniają jej potrzeb.

Zwiększone poczucie niepewności: Ambiwalencja może zwiększać poczucie niepewności, ponieważ osoba nie jest pewna, co naprawdę czuje lub co chce. To może prowadzić do chronicznego stresu i lęku.

Trudności w relacjach: Osoba doświadczająca ambiwalencji emocjonalnej może mieć trudności w utrzymywaniu zdrowych relacji, ponieważ jej nastroje i reakcje mogą być nieprzewidywalne i zmienne.

Wpływ na samoocenę: Ciągła walka wewnętrzna między sprzecznymi emocjami może wpłynąć na samoocenę. Osoba może odczuwać się jako niekompetentną lub niezdolną do radzenia sobie z własnymi emocjami.

Problemy z samoregulacją emocjonalną: Osoba z ambiwalencją emocjonalną może mieć trudności z regulacją swoich emocji, co może prowadzić do okresów intensywnego stresu, lęku lub depresji.