Prosiłbym o wstępną analizę wyniku badania MRI odcinka lędźwiowego kręgosłupa - głównie jakie są zal

4 odpowiedzi
Prosiłbym o wstępną analizę wyniku badania MRI odcinka lędźwiowego kręgosłupa - głównie jakie są zalecenia oraz jakie sporty mogę uprawiać, a których unikać? Dotychczas trenowałem na siłowni, również sztuki walki(boks), biegałem i jeździłem rowerem. Którego z tych sportów wystrzegać się z moim urazem?

Badanie MR kręgosłupa L/S wykonane aparatem Siemens Spectra 3T w sekwencji SE, FSE, obrazy T1-, T2- zależne, w płaszczyznach strzałkowej i poprzecznej, wykazało:
dyskretna skolioza lewowypukła w odcinku L kręgosłupa
pogłębienie lordozy lędźwiowej
zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji i obniżenia wysokości krążków międzykręgowych L4-L5
duża tylna wypuklina krążka międzykręgowego L4-L5 - wpukla się do kanału kręgowego na ok. 5 mm, z modelacją worka oponowego i zwężeniem otworów międzykręgowych
Tendencja do ześlizgu tylnego na wys. L4-L5
Stożek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo
Blaszki graniczne trzonów kręgów L4, L5 o nieco nierównych obrysach
Prawidłowy sygnał szpiku elementów kostnych kręgosłupa
Niewielkie zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na przednich i tylnych powierzchniach trzonów kręgowych w odcinku L kręgosłupa
Ostre ustawienie kości krzyżowej
Witam
Opis tego badania świadczy o patologicznych procesach biomechanicznych które niestety mają miejsce w Pani organiźmie. Na pewno na ten moment nie wskazane będą sporty siłowe -siłownia, sztuki walki. Te dodatkowe obciążenia w niekontrolowany sposób będą pogarszać stan biomechaniczny. Ruch czynny aerobowy -biegi jazda rowerem jak najbardziej ; trzeba pamiętać tylko by się nie przeciążać nadmiernie. Radzę jednak skonsultować się z fizjoterapeutą /terapeutą manualnym, ponieważ Pani stan wymaga natychmiastowej interwencji. Trzeba ustalić przyczyny takich zmian i wprowadzić właściwe leczenie. Osoba z doświadczeniem Pani pomoże.
Pozdrawiam

Badanie obrazowe ma to do siebie, że opisuje ewentualne zmiany strukturalne w statyce (papier przyjmie wszystko!), nie wyjaśniając w żaden sposób istnienia ciągu przyczynowo skutkowego zdarzeń zachodzących w aktywności. By odpowiedzieć co jest dla ciebie wskazane na daną chwilę w pierwszej kolejności powinieneś przejść badania czynnościowe (czyli to jak np. stoisz na jednej nodze, jak się pochylasz czy unosisz ręce)przez odpowienio przeszkolonego w tym kierunku specjalistę a więc fizjoterapeutę; lekarz z racji swojego wykształcenia ma zupełnie inne pole działań.
Innymi słowy nie można odpowiedzieć co jest dla ciebie na daną chwilę wskazane nie badając Twojej mechaniki ciała na poziomie podstawowym. Zalecanie zatem takiej czy unikanie innej aktywności wyłącznie w oparciu o opis badania obrazowego przypomina raczej wróżenie z fusów niż merytoryczną argumentację.
Aktywność fizyczna jest konieczna, jednak należy unikać dużego obciążania odcinka lędźwiowego. Ćwiczenia aerobowe będą bardzo dobre.
Witam serdecznie, dobra wiadomość jest taka że w opisie nie ma żadnej tzw. poważnej patologii. Z innych tematów... skoro jest wykonane MRI to zapewne jest problem bólowy i/lub dotyczący ruchomości (zakresu ruchu). Z tym opisem proszę udać się bezpośrednio fizjoterapeuty najlepiej specjalizującego się w diagnostyce i terapii zespołów bólowych kręgosłupa. Fizjoterapeuta na podstawie szczegółowego wywiadu i badania przedmiotowego oraz testów będzie w stanie poprowadzić od razu terapię, która w zdecydowanej większości przypadków przynosi redukcję/eliminację dolegliwości jak również zwiększenie/przywrócenie zakresu ruchu poprzez oddziaływanie na przyczynę tzn. repozycję struktur wewnątrzstawowych kręgosłupa (w tym dysków). Rekomenduję specjalistę certyfikowanego w tzw. metodzie McKenzie'ego. Skutecznym podejściem zarówno doraźnie jak i długofalowo jest terapia ruchowo-manualna wraz z instruktarzem co do codziennych zachowań i czynności.
Sugeruję wizytę: Terapia kręgosłupa (pierwsza wizyta) - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.