Problematyczna czwórka. Usunięcie zęba i implantacja, czy kolejna szansa ?

1 odpowiedzi
Szanowna Pani Doktor, Około dziesięciu lat wstecz lekarz stomatolog, podjął się u mnie leczenie dość mocno zniszczonej górnej 4 (w chwili leczenia ząb był dość mocno ukruszony). Zaproponował leczenie kanałowe – 1 kanał wraz z odbudową zęba przy użyciu ćwieka/sztyftu standardowego. Z biegiem czasu bardzo mocno zaczęła przeszkadzać mi estetyka wykończenia wspomnianego zęba (zupełnie pomijam kolor), ponieważ kształtem bardziej przypominał bulwę, a niżeli zgrabną 4. Niestety, nie udało mi się jak dotąd trafić w ręce osoby, która podjęłaby się kompletnej rekonstrukcji zęba. Każdy kolejny dentysta, doklejał materiał kompozytowy, wyłączał ząb ze zgryzu, olewając głębsza problematykę bądź twierdząc, iż umywa od tego ręce z powodu odpowiednich narzędzi umożliwiających kompletną diagnostykę i usunięcie sztyftu. Podczas ostatniego zdjęcia RTG, dentysta zwrócił uwagę, iż sztyft jest bardzo nienaturalnie wygięty, a dodatkowo kanały są niedoleczone. Materiał kompozytowy pomału nie wytrzymuje obciążenia, a co za tym idzie pęka, przez co pomiędzy 4, a 5 tworzy się trójkątny ubytek, który regularnie staram się irygować. Niestety, z powodu namnażających się bakterii stwierdzono ubytek kostny (ok 2 mm) ze wspomnianym obszarze. Dodatkowo, zęby osadzone są w bardzo bliskim sąsiedztwie zatoki szczękowej, a wspomniana 4 otoczona jest zdrową trójką, kanałówko leczoną 5 oraz leczoną również kanałówko 6Ząb nie daje żadnych objawów bólowych, nie odczuwam żadnego dyskomfortu, dlatego też żywię nadzieję na ewentualną powtórkę leczenia kanałowego. Jednocześnie jednak rozważam także usunięcie zęba celem zastąpienia go implantem. Nie ukrywam, iż wyjęcie kolejnego zęba ze zgryzu – w moim przypadku już 4 przyprawia mnie o zawrót głowy. Wiem, że nie ma możliwości leczenia zębów przez internet, aczkolwiek bardzo zależałoby mi na jakiejkolwiek sugestii ze strony dobrego endodonty. Z góry dziękuję za jakąkolwiek sugestię. Pozdrawiam.
WItam:) Jest mi bardzo ciężko odpowiedzieć precyzyjnie na pytanie - usuwac czy walczyc. Aby mozna bylo podjąć decyzję o powtórnym leczeniu kanałowym, ząb musi kwalifikować się do odbudowy protetycznej. Oznacza to, że przystępując do rewizji leczenia, musimy być pewni, że ząb będzie jeszcze w stanie wytrzymać obciążenie zgryzowe. Jeżeli ząb jest zbytnio osłabiony i istnieje duże ryzyko pęknięcia - decydujemy wtedy raczej o jego usunięciu. Aby móc bardziej precyzyjnie ustosunkować się do tej sytuacji klinicznej, potrzebne jest przynajmniej badanie radiologiczne - zdjęcie zębowe lub CBCT. W gabinecie mamy mozliwosc wykonania pelnej diagnostyki, a co za tym idzie, dobrania najlepszego sposobu leczenia. Ew. jeżeli istnieje taka możliwość, proszę o przesłanie historii leczenia zęba i posiadanych zdjęć rtg na adres mailowy kontakt@endodentica.pl - być moze to pozwoli na troche bardziej precyzyjna ocenę sytuacji. W razie dalszych pytań, służę pomocą:)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Wioletta Nowicka

Wioletta Nowicka

Stomatolog

Rawa Mazowiecka

Karolina Roztropińska-Pych

Karolina Roztropińska-Pych

Stomatolog, Protetyk stomatologiczny

Rawa Mazowiecka

Dominika Kowalik

Dominika Kowalik

Stomatolog

Warszawa

Adrianna Sułkowska

Adrianna Sułkowska

Stomatolog

Wrocław

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 71 pytań dotyczących usługi: choroby stomatologiczne
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.