problem z synem

6 odpowiedzi
Zastanawiam się, czy agresja i zamknięcie się w sobie mojego syna może wypływać z problemów w szkole, czy raczej z tych domowych. Jestem po rozwodzie, mój były mąż nadużywał alkoholu i często upokarzał mnie i naszego syna, stąd decyzja o rozwodzie. Rafał, nasz syn bywa często nadpobudliwy, obraża mnie wyzwiskami, zamyka się na klucz w swoim pokoju i potrafi tak godzinami z niego nie wychodzić. Chciałabym namówić go na wizytę u psychologa, ale obawiam się jego reakcji i kolejnych wybuchów.
Państwa rodzina ma za sobą bardzo trudny czas. Czas napięć, kłótni, zaprzeczania faktom. Oboje: Pani i syn przeżyliście coś dla siebie bardzo trudnego. Pani zrobiła dla rodziny bardzo wiele doprowadziła Pani do rozwodu - zakończyła Pani przemoc. Ja proponuję żeby to Pani zajęła się teraz sobą i poszła na swoją psychoterapię to może pomóc Pani odnaleźć spokój i siłę w sobie. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie co z czego wynika ( trudności syna ) ale na pewno wspólna rozmowa u psychologa o jego samopoczuciu będzie pomocna.

Witam serdecznie,

Opisywane przez Panią zachowania syna mogą wynikać z wielu różnych przyczyn. Trudno jest więc jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiem też ile syn ma lat. Jak długo trwa taki stan rzeczy? Warto byłoby spotkać się ze specjalistą, tj. psychologiem, aby szczegółowiej to omówić.

Zapraszam do kontaktu :-)
Pozdrawiam.
Warto spojrzeć na problem z szerszej perspektywy, gdyż zachowanie człowieka jest sumą wielu elementów, na które składa się m.in. osobowość, środowisko rodzinne oraz kontakty społeczne. Warto przyjrzeć się każdemu elementowi bardziej wnikliwie. Okres szkolny jest dla dziecka szczególnie trudny z uwagi na ciążącą na nim presję, zarówno ze strony rówieśników, jak i rodziców. Uważam, że opisana przez Panią sytuacja rodzinna w dużej mierze mogła się przyczynić się do prezentowanych przez syna zachowań. Nie mniej jednak warto przyjrzeć się także sytuacji szkolnej syna, a w szczególności jego kontaktom z rówieśnikami. Zapraszam na wizytę w moim gabinecie. Jestem przekonana, że znajdziemy dobre dla Państwa rozwiązania. Ewa Bienert skuteczny-psycholog.pl
Witam,

trudno stwierdzić z czego problem może wynikać nie rozmawiając z Pani synem. To, że Pani mąż nadużywał alkoholu i znęcał się psychicznie może być tego powodem.

Może to problem leży po stronie komunikacji Pani z synem? Trudno jest to stwierdzić. Może Pani podjąć rozmowę z synem mimo swoich obaw i warto, aby nie zwlekać z tym. Może także Pani sama spróbować umówić się na wizytę u psychologa i razem zastanowicie się, co z tym dalej można zrobić.

Pozdrawiam serdecznie
Witam Panią,
Z tego co Pani opisuje dużo Pani wraz z synem przeszła w związku zachowaniami byłego męża. Gratuluję odwagi i determinacji. Dalej warto robić to, na co Pani ma wpływ, czyli w tym przypadku samemu zgłosić się na wizytę do psychologa. Aby wspólnie zastanowić się jak zbliżyć się do syna, lepiej go rozumieć i nie dać się obrażać. Zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam Agata Czaja-Michaud
Witam Panią, myślę, że to bardzo dobry pomysł by w Państwa sytuacji skorzystać z pomocy psychologa. W opisanej po krótce historii rodzinnej wspomina Pani o problemach męża z alkoholem i przemocy jakiej w domu był świadkiem i ofiarą Pani syn. Dzieci z takich domów mogą prezentować cały szereg trudnych zachowań i mieć skłonność do odtwarzania pewnych zachowań rodzica, który stosował przemoc. Mogą też - jeśli nie otrzymają zawczasu specjalistycznej pomocy - w przyszłości mieć trudności w relacjach z innymi lub poszukiwać związków z osobami, z którymi odtworzą z całym dramatyzmem alkoholowo-przemocową sytuację z domu rodzinnego. W związku z tym, że i Pani była w tak trudnej relacji może warto by i Pani przyjrzała się w dogodnych, terapeutycznych warunkach co wydarzyło się w przeszłości w Pani życiu. Życzę powodzenia