Problem z ciągłymi napadami lękowymi i fobiami społecznymi.

6 odpowiedzi
Mam 20 lat. Nigdy nie byłam nieśmiałym dzieckiem, nie bałam się publicznych wystąpień, ani rozmów z obcymi ludźmi – wręcz przeciwnie. Dopiero od może niewiele ponad roku boję się ludzi, zakupów w sklepach niesamoobsługowych, rozmów z obcymi przez telefon, jak i na żywo, nawet opisywania tego w wiadomości. Czerwienię się, peszę, uciekam od takich sytuacji. Moje kontakty z ludźmi ograniczyły się do wąskiej grupy znajomych, kiedy idę gdzieś, gdzie nikogo nie znam – nie odzywam się, co wszystkich dookoła zniechęca, mojego chłopaka denerwuje, bo nie potrafi tego zrozumieć. Co robić w takich sytuacjach i jak przestać się bać? Czy może to po prostu skrajna nieśmiałość?
Myślę, że to coś więcej niż nieśmiałość, ale odpowiedź na to pytanie będzie możliwa po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu oraz wykonaniu koniecznych badań dodadkowych. Z tego co Pani opisuje można podejrzewać zaburzenia lękowe, fobie społeczną lub np. zaburzenie adaptacyjne. Z całą pewnością powinna Pani zasięgnąć porady specjalisty. Z całą pewnością możliwy jest powrót do zdrowia! Utrzymywanie takiego stanu rzeczy wydłuża niepotrzebnie Pani cierpienia i nie prowadzi do rozwiązania. Jak przestać się bać? Odważyć się poprosić o pomoc!

Takie nagłe zmiany osobowości zazwyczaj związane są z jakimś ważnym wydarzeniem (czasem nawet takim którego sobie nie uświadamiamy). Zalecam wizytę u psychologa i być może podjęcie psychoterapii.
Pozdrawiam.
Witam serdecznie,
Można postawić sobie pytanie , czy w czasie kiedy ten problem się zaczął, lub nieco wcześniej, wydarzyło się coś istotnego w Pani życiu - może miało to jakiś związek z tym co się teraz dzieje? Ponieważ problemy należące do sfery naszej psychiki leżą w dużej mierze w sferze podświadomości, te powiązania i przyczyny nie są jednoznaczne i oczywiste. Czasem jest tak, że pewne doświadczenia się w nas kumulują i przez wiele lat funkcjonujemy normalnie, ale w pewnym momencie dochodzimy do kryzysu i nagle objawia się to w nas np. pod postacią stanów lękowych. W takich sytuacjach zalecam psychoterapię, aby gruntownie zbadać podłoże, na jakim takie lęki powstają. Jeśli zaś Pani przede wszystkim pragnie pozbyć się tych przykrych doświadczeń bez wnikania w ich istotę, można też udać się do lekarza psychiatry i brać odpowiednie leki.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska
Jest to zdecydawanie temat na psychoterapię - jedynie dłuższa rozmowa (rozmowy), może dać odpowiedź na Pani pytanie. Jedyne, co mogę w tym momencie zasugerować, to zastanowić się, czy ponad rok temu (jak Pani pisze) coś ważnego wydarzyło się w Pani życiu? Oczywiście ludzie są różni, niektórzy są bardziej wrażliwi lub/i zamknięci w sobie ale jak Pani sama zauważyła, te cechy są widoczne od dzieciństwa.
witam serdecznie, mając na uwadze, że wcześniej nie miała Pani problemów z nieśmiałością oraz z opisanych przez Panią objawów, wstępnie można określić, że jest to typowy objaw lęku. Przy tego typu objawach, skuteczna jest psychoterapia. Serdecznie Panią zapraszam na konsultację
Dzień dobry!
Skrajna niesmiałość nie pojawia się znikąd. Napisała Pani, że wcześniej nie miała Pani problemów w kontaktach z ludźmi. Mnie zastanawia, co wyzwoliło takie Pani reakcje. Czy było to jedno zdarzenie, czy seria drobnych incydentów? Czy wcześniej były sygnał, które Pani ignorowała? Wchodzi Pani w dorosłość, a to czas, gdy konfrontujemy się z wybrażeniami.oczekiwaniami (własnymi i innych...), marzeniami, nadziejami... I nie zawsze realny świat jest odzwierciedleniem tych marzeń. Wtedy nasze frustracje mogą przybierać postać lęków rożnego rodzaju...
Jeśli jeszcze do tej porynie wybrała Pani formy pomocy, zapraszam na spotkanie. Przjrzymy się Pani lękom, (tym jawnym i ukrytym), realnym trudnościom, które Pani przeżywa oraz Pani poczuciu własnej wartości. Może warto je wzmocnić?
Pozdrawiam
Elżbieta Byzdra - Rafa
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.