Pregabalin - w jakiej dawce pomaga przy CHAD?

3 odpowiedzi
Witam, Chciałem się dowiedzieć, w jakiej dawce najczęściej skuteczny jest lek Pregabalin jako stabilizator nastroju. Leczę się z powodu Choroby Afektywnej Dwubiegunowej i przyjmuję ten lek w dawce 225mg. Dodam, że ważę 110kg. Praktycznie nie czuję żadnego efektu. Ma on działanie przeciwlękowe, natomiast z powodu lęku nie mogę wyjść z domu. Proszę o informacje odnośnie skutecznej dawki terapeutycznej oraz jakie są Pana/Pani doświadczenia z tym lekiem w leczeni Chad u pacjentów.
Lek ten nie jest typowym lekiem normotymicznym tj. stabilizującym nastrój. Stosowany jest w zasadzie w zaburzeniach bólowych, a także u pacjentów z zespołami bólowymi w przebiegu innych zaburzeń psychicznych np. depresji czy zaburzeniach somatyzacyjnych. Dawka standardowa stosowana w takich zaburzeniach wynosi od 75 mg (początek stosowania) do 300 mg na dobę. Jeżeli lek nie wywołuje zamierzonego efektu przeciwlękowego proponowałabym zrewidować leczenie choroby podstawowej (czyli CHAD), tj. włączyć leczenie lekiem normotymicznym, zwiększyć jego dawkę lub włączyć drugi lek stabilizujący nastrój (w ostateczności rozważyć włączenie leku przeciwdepresyjnego).
Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Pregabalin ma wskazanie w leczeniu zaburzeń lękowych uogólnionych i w takich zaburzeniach go stosowałam w dawkach do 300 mg na dobę. Można stosować dawki do 600 mg. Nie stosowałam pregabalinu w chad. Pozdrawiam.
Witam,
to są zdecydowanie pytania do lekarza, który przepisał Panu lek. Proszę przy najbliższej konsultacji koniecznie porozmawiać z nim o swoich wątpliwościach. Reakcja na lek jest sprawą indywidualną i ważne jest, aby udzielać informacji zwrotnych lekarzowi prowadzącemu, tak aby mógł on dobrać Panu optymalną dawkę.
Mi trudno jest doradzać Panu na odległość, gdyż nie wiem jak długo przyjmuje Pan lek, czy choruje Pan na jakieś inne choroby np. zaburzenia czynności nerek itp.
Dawkę leku można zwiększyć, jednak tylko i wyłącznie w konsultacji z lekarzem.
A może poza farmakoterapią warto wdrożyć również psychoterapię, w tej chwili terapie indywidualne prowadzone są również w domach klientów.
Pozdrawiam - Teresa Cichacka

Eksperci

Michał Skalski

Michał Skalski

Psychiatra

Warszawa

umów wizytę
Marta Starzyk

Marta Starzyk

Psychiatra, Lekarz rodzinny

Warszawa

umów wizytę
Piotr Furman

Piotr Furman

Psychoterapeuta, Psycholog

Piaseczno

umów wizytę
Bogumiła Chodzyńska

Bogumiła Chodzyńska

Psycholog

Warszawa

Piotr Jóźwiak

Piotr Jóźwiak

Psycholog

Słupca

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 30 pytań dotyczących usługi: choroba afektywna dwubiegunowa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.