Potrzebuje porady odnośnie sytuacji z jaką boryka się moje dziecko od urodzenia. Chłopczyk urodzony

1 odpowiedzi
Potrzebuje porady odnośnie sytuacji z jaką boryka się moje dziecko od urodzenia. Chłopczyk urodzony w 35 tygodniu ciązy z hipotrofią.W drugim miesiącu życia pojawiły się problemy skórne w formie wysypki, lekarz rodzinny stwierdził u niego tzw skazę białkową, ponieważ dziecko było na mleku sztucznym, otrzymałam receptę na mleko bebilon pepti. Podawanie ww mleka zatrzymało pojawianie się wysypki na twarzy, jednak w wieku ok. 6 miesięcy zaczęły się pojawiać zmiany skórne które lekarz rodzinny określił jako liszaje i zalecił zastosowanie maści locoid. Po kilku dniach stosowania maści zmiany ustępowały, lecz zawsze pojawiały się nowe, ponieważ maść zawiera steroidy nie nadużywałam jej lecz starałam się używać w sytuacjach "kryzysowych". Zmiany skórne wraz z wiekiem przybierały na sile, pojawiały się częściej i w coraz to większej ilości miejsc. Lekarz rodzinny skierowała nas do dermatologa i alergologa. Dermatolog stwierdził ze jest to atopowe zapalenie skóry, otrzymałam do stosowania maść protopic oraz zalecenia do stosowania emolientów do kąpieli i codziennego natłuszczania skory oraz by zmienić proszek do prania na płatki mydlane. Alergolog natomiast zalecił wykonanie testów alergologicznych z krwi. Wykonałam panel pediatryczny z którego nie wyszło całkowicie nic, dziecko nie ma żadnej alergii, wykonałam również badanie na pasożyty, które tez nic nie wykazało, chciałam również wykonać testy alergologiczne skórne ale pani alergolog stwierdziła ze jeśli z krwi nic nie wyszło to ze skóry również nic nie wyjdzie. W chwili obecnej dziecko ma 3.5 roku, odwiedziło 6 rożnych lekarzy, każdy bez badan stwierdza AZS, zaleca emolienty i maści steroidowe i mówi ze to jest taka choroba i nic z tym nie da się zrobić. dziecko ma okresy kiedy skóra jest prawie idealna, żadnych wysypek czy liszai lub rumieni ale są okresy kiedy jest całe ciało wysypane, wysypka powoduje świąd, przez co dziecko nie może normalnie żyć, budzi się w nocy. Gdy dziecko było mniejsze wysypka występowała na nogach z wiekiem "przemieszczała" się w górne partie ciała w wieku ok.2-2,5 rok był to brzuszek i pupa a teraz oprócz niższych partii ciała dołączyła szyja, twarz, powieki, okolice za uszami. Oczy i uszy to chyba w chwili obecnej najgorsze miejsca, skore za uszami ma rozdrapana aż do krwi stosuje krem który przyspiesza gojenie ran efekt jest na kilka dni i wraca, zaś oczy są suche i czerwone a dziecko godzinami siedzi i płacze ze go bolą oczy. ponieważ większość maści nie wolno stosować w okolicach oczu sytuacja z dnia na dzień jest coraz gorsza. stosuje w celu natłuszczenia powiek krem bambino. Lekarze również zalecali stosowanie rożnych syropów antyhistaminowych typu: jovesto, hitaxa, centro hist niestety po kilku tygodniach ich stosowania nie widziałam poprawy. Na początku naszego leczenia były wprowadzane rożne diety które miały by na celu wyeliminowanie podejrzanych alergenów jednak nic to nie dało a Pani doktor po zrobieniu panelu pediatrycznego na którym nic nie wyszło stwierdziła ze dziecka ma wszystko jeść, również zmieniłam proszki do prania i płukania i dalej nic a nawet środki do utrzymania czystości. Na obecna chwile dziecko kąpane jest w soli z morza martwego 3 razy dziennie smarowane jest kremami np dermedic baby, ederix oraz raz dziennie hydrocortysonum raz dziennie na noc syrop jovesto 2,5 ml. Niestety problem dalej występuje Potrzebuje porady do jakiego specjalisty się udać lub jakie badania wykonać w celu ustalenia przyczyny problemów skórnych, ewentualnie jakich preparatów używać by dziecko mogło normalnie funkcjonować a wyżej wymienione symptomy zniknęły. Z góry dziękuje za wszystkie dobre rady
Witam Panią

nie można oczekiwać skutecznej porady w internecie przy tak skomplikowanej sytuacji ; trzeba udać się do lekarza, najlepiej dermatologa/alergologa z doświadczeniem w leczeniu dzieci. Być może konieczna byłaby diagnostyka na oddziale szpitalnym, żeby wykluczyć czy u podłoża atopii nie leży zaburzenie układu immunologicznego.
Pozdrawiam

DR ARW