polineuropatia kręgos€p

20 odpowiedzi
Jestem kobietą 70+ ze zdiagnozowaną w szpitalu polineuropatię niecukrzycową czuciowo-ruchową niewiadomego pochodzenia. Skierowano mnie na ćwiczenia rehabilitacyjne. Właśnie - po 5 dniach ćwiczeń widzę, że fizjoterapeutka każe mi wykonywać , i to przed godzinę, identyczne ćwiczenia (nóg z dużą i małą piłką, też bez piłek) jak pani obok mnie. Byłam pewna, że ona cierpi na to samo co ja. Okazało się, że ona cierpi na kręgosłup lędźwiowy, nie ma nic wspólnego z polineuropatią.. Nie rozumiem tego - czy polineuropatia czuciowo-ruchowa i kręgosłup lędźwiowy wymagają tych samych ćwiczeń? Coś tu nie gra. Proszę o odpoiwiedź fizjoterapeutę neurologicznego.
Może być tak, że zarówno pacjent z zaburzeniami neurologicznym jak i ten z chorobą kręgosłupa mają podobne deficyty dotyczące siły w kończynach dolnych i wtedy mogą wykonywać te same ćwiczenia. Jeżeli ma pani jednak wątpliwości co do efektów i słuszności terapii polecam odwiedzić fizjoterapeutę specjalizującego się w zakresie terapii neurologicznej. Polecam dr Joanne Jaczewską lub Agnieszkę Stępień.
Pozdrawiam Serdecznie.

Witam Panią.
Ciężko będzie odpowiedzieć na to pytanie gdyż nie znam stanu klinicznego Pani i drugiej Pani, która ćwiczy obok. Proszę zapytać fizjoterapeutki dlaczego tak zdecydowała. Formę leczenia dobiera się głównie do tego jak wyjdzie badanie funkcjonalne a nie wyłącznie do nazwy choroby. Jeżeli będzie porównywała Pani kto co ma napisane na kartce to dojdzie do pomyłki. Przykładowo dwie osoby z tą samą diagnozą będą miały wpisany "stan po udarze", funkcjonalnie jednak będą reprezentowały całkowicie inny stan i całkowicie inaczej będą się leczyć.
Prócz identyfikacji choroby istotne jest to do czego ta choroba doprowadziła.
Proszę więc zapytać skąd taka decyzja przy doborze ćwiczeń, najlepiej wyjaśni to osoba, która aktualnie Panią prowadzi.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Witam, indywidualne ćwiczenia ruchowe nie są dobierane pod jednostkę chorobową pacjenta lecz pod kątem funkcjonalnym pacjenta.To znaczy, że specjalistyczny fizjoterapeuta najpierw oceni funkcjonalność konkretnego pacjenta . Znajdzie jego zaburzoną ,zablokowaną funkcję ciała, która jest jego problemem ruchowym. Dokonuje tego na podstawie konkretnych testów a następnie dobiera indywidualne ćwiczenia.Znajomość jednostki chorobowej jest potrzebna do rokowania przebiegu rehabilitacji ,jej trwania i zrozumienia patofizjologi,która zachodzi w organiźmie. Pozdrawiam.
Witam polineuropatia czuciowo ruchowa powoduje w zależności od konkretnego stanu czy poziomu swojego występowania określone objawy natomiast ogólnie rzecz ujmując jak sama nazwa mówi czucie i ruch jest osłabione a wiec każdy fizjoterapeuta bez specjalizacji da Pani podstawowe ćwiczenia aby spowolnić rozwój choroby. Nawiązując do Pani pytania polineuropatia a kręgosłup lędźwiowy to różne schorzenia o ile nie mówimy o unerwieniu tego odcinka a jakimś innym schorzeniu które się w nim znalazło. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek
Każdy pacjent potrzebuje indywidualnie dobranych ćwiczeń, nawet w ramach tego samego schorzenia. Oczywiście część z nich może się pokrywać, wszystko zależy od przypadku.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
niestety jesli chodzi o ćwiczenia ogolne czy tez grupowe sa to ćwiczenia ogólnousprawniajace , utrzymujace kondycję,nie są to ćwiczenia lecznicze.w celu leczenia problemu pacjenta potrzebne jest indywidualne zbadanie pacjenta, problemu i dostosowanie terapii , czy ćwiczeń. Kazdy pacjent nawet z tym samym schorzeniem może mieć inne dolegliwości , ograniczenia..itp.
Częściowo te ćwiczenia mogą się pokrywać w przypadku obydwu jednostek chorobowych. Jednak polineuropatia wymaga nie tylko ćwiczeń ukierunkowanych na poprawę stabilności kręgosłupa i jego kondycji, ale również i przede wszystkim na zmniejszanie kompensacji z powodu deficytów neurologicznych i usprawnianie pod kątem samych deficytów. Być może w Pani przypadku deficyty pozwalają ograniczyć ćwiczenie do wykonywania ruchów z piłką. Jednak radziłabym wyrazić swoje wątpliwości fizjoterapeutom i spróbować wspólnie określić Pani cele funkcjonalne, czyli co Pani przeszkadza, jakie sa Pani oczekiwania, co terapeuta może zaproponować w celu ich rehabilitacji. Powinna Pani uzyskać informacje o celu wykonywanego przez Panią ćwiczenia oraz informacje o tym, kiedy przewiduje się osiągnięcie celu, który jest mierzalny i zrozumiały dla Pani.
Dzień dobry,
Niektóre ćwiczenia mogą się powtarzać i w neuropatii i w dolegliwościach odcinka lędźwiowego jednak na pewno nie będą to wszystkie ćwiczenia takie same jak na kręgosłup lędźwiowy.

Pozdrawiam,
Patryk Wróblewski
Nie jestem w stanie bez badania oraz na odległość określić jakie ćwiczenia są dla Pani dobre a tym bardziej jakie Pani wykonuję, zapraszam na wizytę Pozdrawiam
Dzień dobry Pani, jestem fizjoterapeutką uroginekologiczną i nie zajmuję się pacjentami neurologicznymi, chyba, że zaburzenia dotykają czynności pęcherza moczowego.
Bardzo proszę porozmawiać z Pani fizjoterapeutką prowadzącą na temat modyfikacji ćwiczeń, które będą adekwatnego stanu Pani zdrowia. Jestem pewna, że zaproponuje optymalne rozwiązanie.
W polineuropatii następuje uszkodzenie nerwów obwodowych co w konsekwencji powoduje osłabienie mięśni, podobnie jak w niektórych chorobach kręgosłupa, dlatego ćwiczenia mogą być podobne. Więcej informacji mogłabym udzielić po zbadaniu Pani. Przyjmuję w przychodni Arnica w Starych Babicach. Pozdrawiam Anna Cieplik.
Witam,
Czesc ćwiczeń moze byc podobna do tych jakie są stosowane w innych zespołach chorobowych. Proponuje aby zapisała sie Pani u nas w klinice do P. Moniki, ktora jest specjalistka w neurologii to wszystkie watpliwości zostaną rozwiązane.
Pozdrawiam
Krzysztof Adamowicz
W wyniku zmian zwyrodieniowych w kręgosłupie może dojść do zaburzenia gradientu aksoplazmy - i neuropatia gotowa. By poczuć różnicę zapraszam na terapię manualną.
Niektóre ćwiczenia mogą się powtarzać, być podobne, natomiast Pani przypadek powinien być prowadzony indywidualnie metodą 1/1
Witam, pytanie moje jest w jakich miejscach ciała ma Pani deficyty neurologiczne, jeśli w nogach to możliwe ze fizjoterapeuta kazał wykonywać podobne ćwiczenia na wzmocnienie mięśni nóg jak przypadku osoby obok Pani ze względu na to, że są ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy które również wymagają aktywności nóg. Podstawowe moje pytanie jest jakie dokładnie ma Pani objawy?
DZIEŃ DOBRY. Wszystko zależy od tego jakie ma Pani objawy i jaki cel mają ćwiczenia. Ciężko mi powiedzieć coś konkretnie bez badania. Pozdrawiam.
Polecam kontakt z odpowiednim specjalistą. Jestem fizjoterapeutą, który zajmuje się niemowlętami. Nie wiem czemu portal skierował Pana/Pani pytanie do mnie
Możliwe, że koleżanka ma swoje powody aby prowadzić z Panią określone ćwiczenia. Z uwagi na Pai wiek prawdopodobnie ma na celu poprawę ruchomości ogólnej i wzmocnienie siły mięśniowej tułowia oraz kończyn. Tego typu ćwiczenia mogą być pomocne w polineuropatii jak i w bólach kręgosłupa. Druga sprawa to system w jakim chodzi Pani na rehabilitację. Jeśli odbywa się ona w ramach NFZu to koleżanka fizjoterapeutką niestety nie ma wyjścia i jest zmuszona do równoległego prowadzenia ćwiczeń z Panią i z sąsiadką z sali. Nie jej wina, że system jest tak skonstruowany. Jestem pewien, że ćwiczenia Pani posłużą a koleżanka przykłada wszelkich starań aby jak najlepiej skorzystała Pani z przydzielonej rehabilitacji.
Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.
Ma Pani racje, cos tu nie gra. Cwiczenia powinny byc dobrane indywidualnie. Z Pani opisu wnioskuje, ze na pewno to nie sa cwiczenia dla dyskopatii kregoslupa ledzwiowego, amczy !oga byc pomocne w polineuropatii? Ciezko ocenic bez obejrzenia. Ale w placowkach NFZ czesto sa standardowr zestawy cwiczen.
Witam. Potrzebuje Pani Fizjoterapeuty, który Panią zbada, zada ćwiczenia do domu, a bedzie z Panią pracował metodami neurofizjologicznymi. Tyle można powiedzieć przez internet. Proszę zgłosić się na I wizyte prywatnie i zobaczyć różnicę. Pozdrawiam.