Co sądzić o zabiegach galwanizacji nóg u chorej na polineuropatię czuciowo-ruchową typu aksonalnego, o nieokreślonej przyczynie? Czy te zabiegi coś pomogą?
Podobne pytanie dotyczy ultradźwięków na kręgosłup. Pacjentka ma 69 lat.
mgr Magdalena Szelągowska
mgr Magdalena Szelągowska
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Witam,

Bardzo dziękuję za zainteresowanie się moją osobą. Zarówno jeden jak i drugi zabieg spowoduje, że miejsce poddane zabiegowi jest bardziej dotlenione i odżywione,a metabolity zostają szybciej usunięte. Ma to korzystny wpływ w terapii mającej na celu zapobieganie zanikom mięśni porażonych.Prąd stały przyczynia się do zmian pobudliwości układu nerwowo-mięśniowego. Pod katodą obserwuje się zwiększenie pobudliwości, natomiast pod anodą następuje zmniejszenie pobudliwości, co wiąże się z działaniem przeciwbólowym pod tą elektrodą. Regularne poddawanie się zabiegowi z wykorzystaniem ultradźwięków zmniejsza dolegliwości bólowe oraz łagodzi stany zapalne. Przyczyniają się także do zwiększenia rozciągliwości tkanki łącznej. Działając przekrwiennie, pobudzają tkanki do regeneracji.
Zarówno galwanizację jak i ultradźwięki stosuje się w takich wypadkach.W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt.
Zapraszam do gabinetu w Warszawie przy ul. Dzikiej 4a lok.3Z poważaniem
mgr Magdalena Szleągowska

mgr Daniel Romanowski
mgr Daniel Romanowski
Fizjoterapeuta, Diagnostyk
Biłgoraj
Nie ma skutecznego usprawniania bez określenia stanu funkcjonalnego. Polineuropatia jest terminem medycznym nieprecyzyjnie odnoszącym się do potrzeb aktywności danego pacjenta. By określić, czy te zabiegi będą w Pani przypadku skuteczne trzeba byłoby uprzednio znać stan funkcjonalny ( badanie czynnościowe i napięciowe tkanek). Inaczej przypomina to wróżenie z fusów. Proponowany kierunek działań: wizyta u fizjoterapeuty pracującego funkcjonalnie (np. metodą PNF poziom minimum rozwijający, optymalnie kliniczny neurologiczny) i opcjonalnie na tkankach miękkich. Powodzenia

Daniel

 Bartosz Warzocha
Bartosz Warzocha
Fizjoterapeuta
Warszawa
Witam. Nie zajmuję się leczeniem tego typu zaburzeń, dlatego się nie wypowiem co do skuteczności ww zabiegów. Odsyłam do kolegów i koleżanek specjalistów.

mgr Piotr Barczyk
mgr Piotr Barczyk
Fizjoterapeuta, Diagnostyk
Tychy
Witam.
Jeżeli chodzi o galwanizację to można spróbować, nie znam niestety badań ani też nie miałem okazji popracować z takim pacjentem więc wyniku nie jestem w stanie przewidzieć.
Co do ultradźwięków to nie jest to najkorzystniejsze wyjście, są lepsze metody dające bardzo dobre efekty np.metoda McKenziego, którą pracuję.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 Marcin Bacia
Marcin Bacia
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Warszawa
Można spróbować i zobaczyć czy pomogą.

mgr Paweł Boruc
mgr Paweł Boruc
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Jak nie ma zaburzeń czucia skóry to można próbować.

mgr Karol Filip
mgr Karol Filip
Fizjoterapeuta, Terapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Myślę, że lepsze efekty dałaby elektrostymulacja niż galwanizacja, ale też można jej użyć. Ultradźwięki mogą trochę rozluźnić mięśnie i zmniejszyć dolegliwości bólowe na chwilę, ale nie wpłyną na źródło problemu.
W zależności od stopnia zaawansowania polineuropatii nie można zapominać o lekach i ćwiczeniach z fizjoterapeutą, a także samodzielnych w domu.

W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl

mgr Marta Adamczyk
mgr Marta Adamczyk
Fizjoterapeuta
Zielona Góra
Profesjonalnie wykonany zabieg galwanizacji, tzn dobrze dobrane parametry i rodzaj galwanizacji, podobnie jak zabieg ultradźwiękowy są zabiegami pomocniczymi. Z pewnością potrzebna jest dobra ocena i interwencja fizjoterapeutyczna.

mgr Marcin Ciesielski
mgr Marcin Ciesielski
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Izabelin
Szanowna Pani,
jak najbardziej jednym z zastosowań zabiegu galwanizacji jest neuropatia.
Jeśli chodzi o ultradźwięki stosowane w problemach z kręgosłupem tutaj jestem dość sceptyczny- zalecam różne formy masażu oraz terapii manualnej.

Pozostaję do dyspozycji i pozdrawiam,
Marcin Ciesielski
medi-fit.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja fizjoterapeutyczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz.pl, klikając w przycisk Umów wizytę.

mgr Mateusz Perek
mgr Mateusz Perek
Fizjoterapeuta, Diagnostyk, Terapeuta
Łódź
Witam cóż mogę dodać jeśli przyczyna dolegliwości jest nieznana jeśli chodzi o nogi to zabieg może trochę pomóc ale czy rozwiąże problem nie byłbym tego pewien co do kręgosłupa same ultradźwięki nic nie zmienią ponieważ nie wykona się za ich pomocą manipulacji ani terapii tkanek miękkich jeśli jest ona oczywiście potrzebna.Pierwsza rzecz jak powinna być zrobiona to ustalenie przyczyny wszystkich dolegliwości a później zlecenie jakiejkolwiek rehabilitacji. Pozdrawiam mgr Mateusz Perek

mgr Maja Majchrowicz
mgr Maja Majchrowicz
Fizjoterapeuta
Kłodzko
Witam,
Zabiegi fizykoterapii mogą stanowić zaledwie uzupełnienie kompleksowej terapii.

 Marcin Ożarek
Marcin Ożarek
Fizjoterapeuta
Garwolin
Galwanizacja pobudza końcowki nerwowe i tkanki
Ultradźwięki działają przeciwbólowo i przeciwbólowo
Jeżeli nie ma zmian nowotworowych, uszkodzeń skóry, metalu w tkankach czy żylaków nóg to trzeba spróbować
Pozdrawiam

 Paweł Michałowicz
Paweł Michałowicz
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Gdańsk
Witam, proszę o więcej danych - czy Pacjentka ma inne choroby współistniejące np. nadciśnienie, miażdżycę?
Pozdrawiam. Michałowicz Paweł.

 Rafał Kajdan
Rafał Kajdan
Fizjoterapeuta
Wieliczka
Taki zabieg (galwanoterapia) może być pomocny. Jeżeli chodzi o ultradźwięki to oczywiście nie wykonujemy ich bezpośrednio na kręgosłupie ale w jego okolicy działając na mięśnie. Jeżeli chodzi o skuteczność tych zabiegów (fizykoterapii) to jest ona różna u pacjentów zwłaszcza w tej grupie wiekowej. Na Pani/Pana miejscu zastanowiłbym się nad konsultacja u dobrego fizjoterapeuty/osteopaty. Ważne żeby był to specjalista który na co dzień pracuje z pacjentami neurologicznymi.

mgr Krzysztof Adamowicz
mgr Krzysztof Adamowicz
Fizjoterapeuta, Diagnostyk
Warszawa
Witam serdecznie,
One mogą tylko trochę uśmierzyć wrażenia bólowe. warto aby się udala do specjalisty w zakresie Polineuropatii na przepisanie leków wyciszających ból. Proszę do mnie zadzwonić to przekażę państwu namiar do specjalisty.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof Adamowicz

 Marcin Uznański
Marcin Uznański
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Gdynia
Witam serdecznie! Przepraszam, że tak późno odpisuje.
Galwanizacja na ogół jest stosowana w zaburzeniach związanych z układem nerwowym, lecz w niektórych przypadkach może dojść do uszkodzenia skóry. W przypadku kiedy zabieg będzie wykonany w nieodpowiedni sposób np. błędnego dawkowania lub dawkowania "subiektywnego" bez sprawdzenia odczuć pacjenta. Należy uczulić na to fizjoterapeutę, który będzie wykonywać zabieg. W przypadku neuropatii pod kątem doboru dawkowania, należałoby się kierować tzn. "dawkowaniem obiektywnym" np. wg. Konarskiej, a mianowicie :

- dawka słaba od 0,01 do 0,1 mA/cm2
- dawka średnia do 0,3 mA/cm2
- dawka mocna do 0,5 mA/cm2

Uwaga - w każdym wypadku - na pole powierzchni elektrody czynnej

Przed jakąkolwiek fizykoterapią, należy sporządzić dokładny wywiad, a w przypadku Pani która cierpi na ww. chorobę, fizjoterapeuta powinien uzyskać dokument np. od neurologa, lub lekarza prowadzącego, że taki zabieg mógłby zostać wykonany. Myślę że przy zachowaniu dużej dozy ostrożności, można by było spróbować tej terapii. Oczywiście uwzględniając inne wskazania / przeciwskazania, które mogłyby się pojawić podczas wywiadu.

Co do ultradźwięków jest to skuteczny zabieg, którego efektem jest działanie mechaniczne - które powoduje w tkankach mikromasaż, działanie cieplne - najlepiej przegrzewa się tkanka nerwowa oraz mięśniowa, słabiej tłuszczowa oraz działanie fizykochemiczne - następuje szereg reakcji fizjologicznych w organizmie. Na sam kręgosłup bezpośrednio, ultradźwięków się nie wykonuje - w okolicy owszem. Jeżeli nie występują przeciwskazania do wykonywania tego typu zabiegów, uważam że jest zabieg warty zainteresowania i w niektórych przypadkach bardzo skuteczny. Należy jednak pamiętać, że aby fizykoterapia przyniosła jakiekolwiek wymierne efekty należy wykonać serie zabiegów ale również do terapii, jeżeli jest taka potrzeba i wskazanie, włączyć dodatkowo kinezyterapie (ćwiczenia). Z metod bardziej alternatywnych, jednakże stosowanych w świecie dzisiejszej medycyny, może warto by było zainteresować się treningiem autogennym Schultza - jest to metoda relaksacyjna, która mogłaby, w jakimś ułamku pomóc w cierpieniu tej Pani.

Serdecznie pozdrawiam, mam nadzieje, że mogłem pomóc dzieląc się z Państwem moją wiedzą, życzę dużo zdrowia. Z poważaniem, Marcin Uznański.

mgr Patryk Kawczyński
mgr Patryk Kawczyński
Fizjoterapeuta, Logopeda
Bydgoszcz
Jeśli występują zaburzenia czucia, to nie wykonuje się galwanizacji. Można doprowadzić do poparzeń. Z ultradźwiękami podobnie. Jeśli chodzi o skuteczność w tym konkretnym przypadku, to niestety nie posiadam na ten temat informacji.

mgr Michał Krzesicki
mgr Michał Krzesicki
Fizjoterapeuta
Tychy
Fizykoterapia powinna stanowić tylko element kompleksowego usprawniania pacjentki z polineuropatią. Istotną rolę odgrywają ćwiczenia, które podtrzymają sprawność chorego.
Jeśli chodzi o UD to nie wpłyną one na przyczynę bólów kręgosłupa. W pewnym stopniu zmniejszą ból. Jak w przypadku wcześniejszego pytania istotne jest wdrożenie ćwiczeń oraz indywidualnej terapii z fizjoterapeutą.

mgr Arnold Górka
mgr Arnold Górka
Fizjoterapeuta
Wrocław
Witam. Zabiegi galwanizacji i ultradźwięków proszę traktować jako zabiegi uzupełniające.

mgr Marcin Haliński
mgr Marcin Haliński
Fizjoterapeuta, Terapeuta
Poznań
Co do fizykoterapii w chorobach neurologiczych mam mieszane uczustosujraczej nie stosuję jej w codziennej praktyce . Nie znam niestety też żadnych wyników badań potwierdzających skuteczność tych zabiegów w danej jednostce chorobowej

Zabiegi galwanizacji pobudzające nerwy w porządku - mogą pomóc podtrzymać sprawność lub nawet pobudzić nerwy na tyle, że tę sprawność podniosą. Należy również wdrożyć ćwiczenia, co jest równie istotne dla podtrzymania i poprawy sprawności w tej chorobie. Oczywiście równolegle szukać przyczyny, bo rehabilitacja nie jest tu leczeniem przyczynowym.
Kręgosłup - trudno powiedzieć czy ultradźwięki pomogą, gdyż bardzo różne są przyczyny bólu kręgosłupa. W tym wieku najczęściej stenoza z uciskiem nerwów lub rdzenia. Trzeba zdiagnozować przyczynę i działać bardziej kompleksowo niż tylko próba wyciszenia nerwów lub zmniejszenia obrzęku ultradźwiękami.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.

Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.