Podwyższone tsh w ciąży i FT4 w górnej granicy, przy obecności antyTPO.

1 odpowiedzi
Witam,mieszkam na stałe za granicą, ale podczas ostatniej wizyty w Polsce (6 tydzien ciązy) zrobilam badania tarczycy z uwagi na predyspozycje rodzinne. Badania z dnia 15/03/2015
TSH 2.51 uU/ml norma 0.25 - 5.00
ft3 6.21 pmol/l norma 4-8.30 pmol/l
ft4 15.97 pmol/l norma 10.60 -19.40 pmol/l.
AntyTPO 38.20 norma <8 IU/ml
Lekarz po zobaczeniu wyników stwierdzil, ze warto byloby potworzyc badania w innym lab, aczkolwiek ograniczyl sie do TSH i ft 4. Badanie w innym laboratorium (luxMed Lublin) 19/3/2016
TSH 3cia generacja 3.28 ulU/ml norma 0.55 -4.0 (dla kobiet w ciazy 0.2 3.5)
FT4 wynik w surowicy 18.19 pmol/l norma 11.5 -22.70.
USG tarczycy
wielkość prawego plata 41x15x19 mm, objętość 5,8425 ml
wielkosc lewego plata 44x11x14 mm 3.388 ml
grubosc ciesni 3mm
Miaższ jednorodny, normoechogenna
Lewy i prawy płat bez zmian ogniskowych. W cieśni na granicy z płatem prawym uwidoczniono zmiane ogniskowa litą, hypoechogenną dość dobrze odrganiczoną z obdowodym przeplywem w badaniu dp i wymiarach 7x3x4 mm. Weżly chłonne niepowiekszone.
lekarz (ginekolog - endokrynolog) stwierdził, początek choroby immunologucznej, aczkolwiek stwierdzil, ze narazie obserwujemy. To samo powiedział odnosnie moich badan, kiedy powiadomilam go o wynikach z drugiego laboratorium powiedzial, że zostawiamy, bo na te chwile więcej można zaszkodzic niz pomóc i ważne ze ft4 pracuje. Kazal zażywać suplementy z selenem i jodem, co oczywiscie robię, a badania powtorzyc za 4 tygodnie, po czym się z nim skontaktowac. Jako, ze mieszkam w UK nie jest latwo wyrwać mi skierowania na badania - moja lekarka zignorowala wszystkie wyniki, aczkolwiek udalo mi się znalezć prywatna przychodnie i wyniki trójcy powtórze w najbliższy wtorek. Prosze o informację czy poziom TSH jest duzym powodem do zmatwien w zakresie ewentualnego uszkodzenia płodu. Bardzo sie boję, ponieważ wszędzie lekarze biją na alarm w zakresie poziomu ft4, a ja niestety nie mialam okazji skonsultowac wynikow z innym endokrynologiem. Obecnie jestem w 9 tygodniu ciązy. Z gory dziekuje za odpowiedz.
Witam-proszę przestrzegać zaleceń otrzymanych od lekarza w Polsce.Współczuję opieki położniczo-endokrynologicznej w UK.