Po trzymiesięcznej terapii grupowej dostałam takie rozpoznanie: Zaburzenia osobowości mieszane z cec

2 odpowiedzi
Po trzymiesięcznej terapii grupowej dostałam takie rozpoznanie: Zaburzenia osobowości mieszane z cechami osobowości chwiejnej afektywnie (F61) Czy to oznacza że jestem mieszana z więcej niż dwiema osobowościami a przeważają cechy afektywnych czy pomieszana jestem tylko z impulsywną i borderline?
Dzień dobry. W przypadku psychoterapii diagnoza medyczna tyle wyjaśnia co komplikuje. Bo jaką korzyść realnie może Pani mieć z takich określeń: mieszane, chwiejna emocjonalnie itd. Do poradzenia sobie z problemami czy sobą, swoimi schematami emocjonalnymi i reakcjami, radzeniem sobie w relacjach itd. - takie "etykietki diagnostyczne" nic nie wnoszą. A nawet mogą zasiać niepokój. Proszę się raczej skupić na uświadomieniem sobie korzyści jakie uzyskała Pani po 3 miesiącach intensywnego kontaktu grupowego. Czego się Pani o sobie dowiedziała od innych uczestników grupy i od terapeutów? Jakie mocne strony odkryła Pani w sobie? Jakie obszary do zmiany - być może w psychoterapii indywidualnej. Każdy z nas ma "jakąś" osobowość. Najważniejsze są: zaciekawienie się sobą, chęć poznania: jak ja to robię w życiu, że życie mam jakie mam? ile jest po mojej stronie a ile po stronie otoczenia? jak chcę się zmienić? czy zmiana jest możliwa i realną? itd. Gratuluję 3 miesięcznej intensywnej pracy nad sobą. Nie każdy ma tyle odwagi i motywacji! Pozdrawiam serdecznie. Alina Krzekotowska

Ja bym zachęciła Panią do kontaktu z psychiatrą, który wydał (razem z terapeutą) owo zaświadczenie i dopytać, co w związku z tym? Jeśli udział w grupie niewiele wniósł dla Pani, to być może właśnie indywidualna terapia byłaby bardziej wskazana.
Powodzenia!