Po przygarnięciu szczeniaczka zacząłem panicznie się go bać, nigdy wcześniej nie czułem takiego leku

4 odpowiedzi
Po przygarnięciu szczeniaczka zacząłem panicznie się go bać, nigdy wcześniej nie czułem takiego leku wobec psa. Od małego miałem styczność z psami dużymi i małymi ale przed tym konkretnym szczeniaczkiem czyje niesamowity lek. czy da sie to wyleczyć ? Jeżeli tak to do kogo mogę się udać ?
Jest mało prawdopodobne, aby nie dało się tego wyleczyć. Jeśli jest Pan z Krakowa, lub okolic- zapraszamy, jeśli z innej części Polski - proszę poszukać osoby zajmującej się psychoterapią poznawczo-behawioralną. W pierwszej kolejności korzystnie byłoby zająć się tzw. "odczuleniem", wygaszeniem lęku w obecności psa, a w dalszej psychoterapią indywidualną, ponieważ taka reakcja sugeruje, że nie chodzi o samego szczeniaczka, a raczej o jakieś inne, mniej oczywiste źródło lęku. Dobra wiadomość jest taka, że część pierwsza tej pracy jest skuteczna i raczej krótkotrwała.

Warto umówić się na sesję psychoterapii, by omówić swoje uczucia związane z przygarniętym szczeniaczkiem,np. czy boi się Pan, że on zrobi Panu krzywdę czy odwrotnie. Jak by to mogło się stać? Czy ktoś z bliskich odradzał opiekę nad szczeniaczkiem? Jak Pan wspomina swoje dzieciństwo i "jakość" otrzymanej opieki? Itd..
Pozdrawiam i zapraszam
Dzień dobry,
Objawy lękowe mogą mieć związek z Pana wcześniejszymi doświadczeniami. Być może nawet nie bezpośredni, ale przy tej sytuacji jest coś co "uruchamia" w Panu takie odczucia. Warto się temu przyjrzeć. Także praca z lękiem w obszarze poznawczo-behawioralnym może przynieść pozytywne efekty. Pewnie napadom panicznego lęku towarzyszą określone myśli lub ich natłok. Życzę powodzenia i pozdrawiam!
Witam serdecznie. Rozumiem, że przeżywasz silny lęk wobec szczeniaczka, którego przygarnąłeś, mimo że wcześniej miałeś styczność z psami i nie odczuwałeś tego rodzaju lęku. To, że nagle odczuwasz taką panikę, może być bardzo trudne do zrozumienia i przeżycia. Dobrze, że szukasz pomocy w tej sytuacji.
Lęk może mieć różne źródła, które mogą być związane zarówno z Twoimi wcześniejszymi doświadczeniami, jak i aktualnymi emocjami. Ważne jest, aby skupić się na zrozumieniu przyczyn tego lęku i znalezieniu odpowiednich sposobów radzenia sobie z nim. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc:
1)Samowiedza i zrozumienie: Zastanów się, czy istnieją jakieś wydarzenia z przeszłości, które mogłyby wpłynąć na Twoją reakcję na swojego psa. Być może istnieją ukryte wspomnienia lub doświadczenia, które się obudziły. Próba zrozumienia korzeni lęku może pomóc w procesie przepracowania go.
2)Wsparcie terapeutyczne: Jeśli lęk jest silny i utrzymuje się, warto skonsultować się z psychoterapeutą, który ma doświadczenie w pracy z lękami i fobiami. Terapeuta może pomóc Ci zidentyfikować przyczyny lęku, dostosować odpowiednie techniki terapeutyczne i wspierać Cię w procesie przezwyciężania lęku.
3)Techniki relaksacyjne: Ćwiczenia relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie, medytacja i progresywne odprężanie, mogą pomóc w obniżeniu poziomu lęku i stresu.
4)Pozytywne skojarzenia: Pracuj nad tworzeniem pozytywnych skojarzeń z szczeniaczkiem. Możesz to robić poprzez przyjemne doświadczenia, takie jak karmienie, zabawy czy spokojne obserwowanie.
Pamiętaj, że proces przezwyciężania lęku może jest stopniowy i wymaga czasu. Nie jesteś sama w tej sytuacji, i istnieje wiele terapeutycznych technik, które mogą Ci pomóc. Jeśli jesteś gotowa podjąć kroki w celu przezwyciężenia tego lęku, najlepiej skonsultować się z terapeutą, który pomoże Ci znaleźć właściwe podejście do Twojej sytuacji.