Po kilku latach powrócił u mnie trądzik. Dermatolog zalecił 6 miesieczna kuracje izotretynoina i tab

1 odpowiedzi
Po kilku latach powrócił u mnie trądzik. Dermatolog zalecił 6 miesieczna kuracje izotretynoina i tabletki antykoncepcyjne bo nie mozna wtedy zajsc w ciaże. Tu sie zaczyna problem... 1,5 roku temu urodziłam córeczke, miałam w ciazy cholestaze i musiała przyjsc na swiat w 34 tygodniu bo kwasy watrobowe bardzo podskoczyły. Do tej pory myslałam ze nie moge stosowac antykoncepcji hormonalnej bo zle wpływa na watrobe. Wychodzi na to ze izotretynoina jest jedynym rozwiazaniem ale boje sie że zniszczy mi watrobe która i tak bedzie dodatkowo obciazona przez tabletki antykoncepcyjne. A przy kolejnej ciazy moze to zagrażać dziecku. Róznie też sie mówi o czasie jaki nalezy odczekac po kuracji zanim zajdzie sie w ciaze. Chciałabym strac sie o nia jakos w przyszłym roku. Czy ginekolodzy pochwalaja terapie izotretynoina? Ile trzeba odczekac zeby moc zajsc w ciaze (na ulotkach jest napisane ze miesiac, lekarze zalecaja pół roku a kiedys podobno czekało sie 2 lata-od czego to zalezy?)? Boje sie że wylecze trądzik ale rozreguluje cały organizm i bedzie jeszcze wiekszy problem przy kolejnej ciaży...
Witam serdecznie.
Bezpiecznie może planować Pani zajście w ciążę miesiąc po zakończeniu terapii izotretinoiną doustną. Jest to okres wystarczający, by lek został z organizmu wydalony. Okres 6-miesięczny stosowany jest w stacjach krwiodawstwa, dopiero po upływie tego okresu można zostać dawcą krwi. Natomiast 2-letni okres antykoncepcji zalecany jest przy stosowaniu innego leku z grupy retinoidów (acytretyna), który jest stosowany w innych schorzeniach skóry m.in. łuszczycy.
Jeśli chodzi o rodzaj antykoncepcji to nie muszą to być tabletki, ale skuteczna inna metoda.
Pozdrawiam
Marlena Chmielnicka
specjalista dermatolog wenerolog