Po dwutygodniowej antybiotykoterapii mam problem z układem pokarmowym. Antybiotyk skończyłam 16 dni

1 odpowiedzi
Po dwutygodniowej antybiotykoterapii mam problem z układem pokarmowym. Antybiotyk skończyłam 16 dni temu a wciąż odczuwam przyspieszoną perystaltykę jelit. Zwłaszcza po południu czuję skurcze w brzuchu i słyszę jak pracują jelita. Lekka poprawa jest w pozycji leżącej. Dodatkowo mam przyspieszone bicie serca. Budzę się wcześniej odczuwając niepokój i pracujący brzuch i od razu muszę wstać się wypróżnić. Stolce oddaje czasami trzy razy rano, są papkowate ale gąbczaste w kolorze bardzo jasnego brązu Dodatkowo zauważyłam w stolcu niestrawione resztki pokarmowe jak na przykład ziarna czarnuszki, które zjadłam dnia poprzedniego lub kawałki papryki które również były w obiedzie. Dodam, że podczas antybiotykoterapii dość mocno stresowalam się co pewnie mogło wpłynąć na objawy. Były dni lepsze ale od 4 dni jest to samo - po południu dokucza mi brzuch. Natomiast rano po wypróżnienu odczuwam mocne napięcie w brzuchu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy zgłosić się do lekarza czy jeszcze czekać i obserwować?
Po antybiotykoterapii może dochodzić do zaburzeń flory bakteryjnej, tzw. dysbiozy. Objawy wymienione przez Panią są dla tego schorzenia charakterystyczne.
Wskazane jest przyjęcie probiotyku przez co najmniej 2 tygodnie, a jeśli nie przyniesie to poprawy - wizyta u gastrologa.