Po ćwiczeniach na orbitreku nasila się u mnie problem z nogami. Zaczyna się od tego, że już w trakci

2 odpowiedzi
Po ćwiczeniach na orbitreku nasila się u mnie problem z nogami. Zaczyna się od tego, że już w trakcie ćwiczeń drętwieją mi stopy. W nocy czuję, jakby łydki mnie paliły, a stopy z kolei są zimne (nie da się z tym zasnąć). Wróciłam na orbitreka po długiej przerwie, by zrzucić zbędne kilogramy. Dowiedziałam się, że jest dobry, ponieważ nie obciąża kręgosłupa (z którym mam problemy) ani stawów. Poćwiczyłam jednak tylko kilka razy co 2 dni po 40 min., ale teraz nawet 5 min. ćwiczeń skutkuje w.w. dolegliwościami, więc zrezygnowałam. Znalazłam opinię na jakimś forum, że orbitrek - ze względu na ułożenie stopy, która w trakcie ćwiczenia przylega do podłoża - nie jest odpowiedni dla osób z problemami krążenia w nogach (a mogę mieć problem, bo kiedyś chodziłam dużo na obcasach i miałam pracę stojącą (puchły mi nogi), teraz dużo siedzę). Chciałabym prosić o poradę, czy - zanim dostanę się do specjalisty - powinnam przerwać trening, czy nie zniechęcać się i przyzwyczajać powoli nogi, ćwicząc krócej? Zależy mi na utrzymaniu aktywności fizycznej.
Sugeruję przerwanie tej aktywności-objawy się nasilają więc ruch wykonywany na tym urządzeniu wcale nie służy Twojemu zdrowiu.
Kolejną rzeczą jest mit korzyści z orbitreka: ruch na orbitreku w żaden sposób nie jest podobny do prawidłowego chodu a tym samym aktywność mięśniowa jest niefunkcjonalna (więc nie powinien być brany jako narzędzie służące rehabilitacji). Jeśli mięśnie zmuszone są niejako do nieprawidłowej aktywności to w określonych sytuacjach mogą wywierać wpływ na przyległe struktury:naczynia i nerwy biegnące w przegrodach powięziowych.
Specjalista powinien zebrać wywiad odnośnie wcześniejszych zdarzeń zdrowotnych (np.wcześniejsze dolegliwości,urazy,zabiegi operacyjne a nawet ciąże i ich rozwiązania) przebadać Cię pod kątem czynnościowym i palpacyjnie sprawdzić napięcia tkanek. Następnie postawić diagnozę czynnościową (gdyż to głównie rodzaj konkretnej czynności ma wpływ na generowanie objawów) i zaproponować konkretne postępowanie terapeutyczne włączając w to min. dobrane ćwiczenia.
Życzę powodzenia,
Daniel

Jeżeli nawet 5 min. tej aktywności powoduje nasilenie dolegliwości, na razie powinna Pani z niej zrezygnować, dopóki nie uda się Pani przejść procesu diagnostyczno-terapeutycznego u fizjoterapeuty.
Trzeba zdiagnozować w szczególności głębokie mięśnie łydki i powiązane z nimi struktury mięśniowo-powięziowe.
Orbitrek rzeczywiście nie jest zbyt korzystny dla osób z problemami krążeniowymi w kończynach dolnych. Podczas ćwiczeń na orbitreku mieśnie podudzia nie muszą pracować tak jak w czasie chodu. Podczas chodu naprzemienne skurcze i rozkurcze mięśni wspomagają odpływ żylny z kończyn dolnych stanowiąc tzw. pompę mięśniową.