ovaran remnant syndrom

2 odpowiedzi
Witam,
Choruję na endometriozę, w ciagu ostatnich 3 lat przebyłam 2 operacje. Podczas pierwszej operacji usunięto mi torbiel endometrialną oraz jajowód. Podczas drugiej usunięto mi lewy jajnik wraz z torbielą endometrialną. Jajnik był wtopiony w otrzewną zatoki Douglasa, w zrostach z esicą, granice był trudne do uwidocznienia.
Po 1,5 roku od drugiej operacji okazało się, że jajnik "odrodził się" (lekarz mi powiedział, że pewnie z pozostawionego gdzieś małego kawałeczka). Nie mogę znaleźć informacji na ten temat - tylko na anglojęzycznych stronach spotkałam się z terminem ovarian remnant syndrom.
Jakie są rokowania i sposób postępowania w takiej sytuacji?
Dzień dobry. Najprawdopodobniej występuje u Pani zaawansowana postać endometriozy. Niestety ogranicza ona płodność głównie ze względu na zaburzenia drożności jajowodów. Nie da się ustalić odpowiedniego postępowania na podstawie danych przedstawionych w pytaniu. Wymagane są dodatkowe badania. Co do "odrodzenia się" jajnika to zgodzę się z poprzednikiem że najprawdopodobniej pozostawiono niewielki fragment podczas operacji. Nie zawsze udaje się usunąć cały jajnik ze względu na ryzyko uszkodzenia innych ważnych struktur w jamie brzusznej (jelita, naczynia krwionośne, pęcherz moczowy). Trudno ocenić jaka będzie sprawność takiej niewielkiej pozostałości jajnika. Mam nadzieję że uda się Pani zajść w upragnioną ciążę i urodzić zdrowego potomka :) Trzymam kciuki.

Poza leczeniem operacyjnym należy stosować przewlekle Visanne. Lek jest refundowany nawet gdyby należało go stosować przez 25 lat i dłużej.
Pod wpływem tego leku (dienogest - substancja czynna) endometrioza się wycisza. Zniknie wraz z menopauzą. To, że Pani posiada jednak jajnik nie powinno martwić. Jajnik pozostał jako narząd resztkowy.