Otóż mam 16 lat i niedawno przechodziłem wiek buntowniczy. Rok 2018 był dla mnie rokiem próbowania

3 odpowiedzi
Otóż mam 16 lat i niedawno przechodziłem wiek buntowniczy.
Rok 2018 był dla mnie rokiem próbowania wszystkiego co zakazane i dla dorosłych.
Zacząłem się martwić ,czy mogło mi się coś przez to stać. Teraz po tym wszystkim strasznie tego żałuję i nie mogę uwierzyć w swoją głupotę. Przez rok wypiłem ok. 2l alkoholu [3 piwa trochę ,drinków na feriach z małymi ilościami alkoholu i jakoś 300ml whisky mojego dziadka] dodatkowo przez 8 dni testowałem e papierosy i wziąłem jednego bucha marihuany. Czy mam się martwić? Wiem ,że to było głupie ,ale nie wiem czemu byłem wtedy strasznie ciekawy jak działają te substancje. Czy mogło mi to zaszkodzić i wpłynąć na mój rozwijający się organizm?
To co robiłeś zapewne nie jest powodem do dumy, ale najważniejsze jest to, że w porę się zreflektowałeś.Młody organizm ma zdolność do szybkiej regeneracji i nie sądzę, aby pozostał jakiś ślad mający negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Młodzi ludzie dość często eksperymentują, najczęściej z ciekawości i jest to wpisane w dorastanie ( okres adolescencji). Teraz jak już zaspokoiłeś ciekawość może warto by było zainteresowania skierować w kierunku sportu. Pozdrawiam, Violetta Patryn

Z tego co piszesz, ważna jest dla Ciebie ciekawość, a jednocześnie przyznajesz się i zauważasz co Tobie nie służy, a co szkodzi. Gdyby nie to, że ludzie byli ciekawi, to nie wymyśliliby leków, nie rozwinęłaby się technologia, itd , a ludzkość nie byłaby w tym miejscu, w którym jest. Tak sobie myślę, że ciekawość prowadzi do zarówno złych, jak i dobrych rzeczy, upraszczając. Np. ludzie wymyślili leki, ale też bomby atomowe. Ciekawość doprowadziła Cię do „zakazanych rzeczy”, alkoholu, marihuany, ale przecież to nie znaczy, że nie może Cię doprowadzić do innych fajnych rzeczy, które będą sprawiały Ci satysfakcję i z powodu których nie będziesz miał poczucia winy, a nawet będziesz dumny! Dzięki tym cechom- ciekawości, zauważania co dla Ciebie dobre, umiejętność przyznawania się do winy, możesz tworzyć fantastyczne rzeczy! Sprawdzaj, testuj, próbuj (bez uchyłków na zdrowiu) co Ci pasuje, co Ci sprawia radość, z czego masz satysfakcję, w czym czujesz się dobry i korzystaj ze swoich cech i umiejętności, bo po tej wypowiedzi widać, że je masz! :)
Trzymaj się ciepło, a nie rozmyślaj o tych rzeczach, które zrobiłeś, bo ich nie zmienisz, na szczęście nie miały wpływu na Twój organizm i ten lęk, który odczuwasz z powodu swoich zachowań, potraktuj jako ochronę. Twój organizm tak Cię ostrzega, żebyś o niego dbał na przyszłość. :)
To zrozumiałe, że odczuwasz obawy na temat swojego zdrowia i rozwoju po eksperymentowaniu z substancjami takimi jak alkohol, e-papierosy i marihuana, szczególnie w tak młodym wieku. Ważne jest, abyś wiedział, że młodzieńcza ciekawość i eksperymentowanie, choć nie zawsze bezpieczne, są częścią procesu dorastania dla wielu osób.

Co do wpływu tych substancji na Twój rozwijający się organizm:

Alkohol: Regularne picie alkoholu, zwłaszcza w dużych ilościach, może mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu młodego człowieka, w tym na zdolności poznawcze i pamięć. Jednak ilość, o której wspominasz, rozłożona na rok, prawdopodobnie nie spowodowała trwałych uszkodzeń, choć zawsze lepiej jest unikać alkoholu w młodym wieku.

E-papierosy: E-papierosy zawierają nikotynę, która jest substancją uzależniającą i może mieć szkodliwy wpływ na rozwój mózgu młodych osób. Krótkotrwałe używanie e-papierosów, jak wspomniałeś, prawdopodobnie nie spowodowało trwałych uszkodzeń, ale warto pamiętać o potencjalnym ryzyku uzależnienia i innych negatywnych skutkach zdrowotnych.

Marihuana: Podobnie jak w przypadku alkoholu, regularne używanie marihuany może negatywnie wpływać na rozwój mózgu młodzieży, ale jednorazowe użycie zazwyczaj nie prowadzi do trwałych uszkodzeń. Ważne jest, aby unikać regularnego używania marihuany, szczególnie w młodym wieku.

Ważne jest, aby podkreślić, że najlepszą drogą jest unikanie substancji psychoaktywnych, zwłaszcza w okresie, gdy Twój mózg i ciało wciąż się rozwijają. Jeśli masz dalsze obawy dotyczące swojego zdrowia, warto porozmawiać z zaufanym dorosłym lub specjalistą, takim jak lekarz rodzinny, który może udzielić profesjonalnej porady i wsparcia.

Najważniejsze, co możesz zrobić teraz, to skupić się na zdrowym stylu życia, który obejmuje zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną i wystarczająco dużo snu. Jest to najlepszy sposób na wspieranie Twojego rozwoju i dobrego samopoczucia. Ważne jest również, abyś nauczył się korzystać z doświadczeń życiowych w sposób, który pozwoli Ci dokonywać bezpieczniejszych wyborów w przyszłości.
Sugeruję wizytę: Wstępna krótka konsultacja psychologiczna za darmo
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.