Otóż borykam się że ścieraniem zębów przednich ( górnych jedynek ) , są one delikatnie pochylone do

6 odpowiedzi
Otóż borykam się że ścieraniem zębów przednich ( górnych jedynek ) , są one delikatnie pochylone do środka i nachodzą na dolne jedynki i dwójki przy zamkniętej szczęce. Pani doktor zaproponowała mi podwyższenie zgryzu wypełnieniem światłoutwardzalnym na wszystkich zębach ,aby wyeliminować ścieranie się przednich jedynek. I sam nie wiem co o tym myśleć ponieważ jest to spory wydatek , a pani doktor jeszcze zakwalifikowała mnie do noszenia aparatu ortodontycznego, ze względu na ściśnięte żeby i pochylenie właśnie tych jedynek górnych. Czy w moim wypadku samo założenie aparatu ortodontycznego nie rozwiązałoby problemu ścieraniu się przednich górnych jedynek ? .Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Witam.
Zapraszamy na konsultacje ponieważ wtedy będziemy mogli poznać wszystkie okoliczności.
Pozdrawiam.

Prawidłowa wysokość zgryzu (zwarcia) determinuje zdrowie stawu skroniowo żuchwowego. Podwyższanie zgryzu, to bardzo trudny zabieg, a złe jego wykonanie może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Najszybciej nastąpi ból w stawach. Żeby przekonać się jaki, wystarczy wykonać prostą próbę: proszę zacisnąć zęby, potem minimalnie, na mniej niż 1 mm je "otworzyć" i postarać się tak utrzymać żuchwę przez 1 minutę. Proszę obserwować doznania ze strony stawów. Mała nawet zmiana wysokości zwarcia doprowadzić może do silnego dyskomfortu, który ujawnia to ćwiczenie. Radziłbym skonsultować sprawę w zakładzie zaburzeń czynnościowych narządu żucia w najbliższym uniwersytecie medycznym.
Witam, całe leczenie należy zacząć od ortodoncji, jego wynik powinien być na tyle zadowalający , że podwyższanie zgryzu będzie nie potrzebne. Wady które Pani opisuje najlepiej leczy się aparatem nakładkowy Invisalign . Pozdrawiam
Przede wszystkim leczenie ortodontyczne, które prawidłowo przeprowadzone wyeliminuje ścieranie "jedynek".
Pozdrawiam
Prawidłowym postępowaniem jest pobranie wycisków i wykonanie wax up ( podniesienie wysokości zębów na modelach gipsowych w wosku), rejestracja zwarcia łukiem twarzowym, wykonanie muck up- symulacji bezpośrednio w ustach pacjenta.Ocena pozycji stawów skroniowo-żuchwowych przed i po podniesieniu zwarcia( po nałożeniu muck up). Po symulacji czy proponowana wysokość zwarcia jest prawidłowa wykonuje się dokładny plan leczenia- ocenia się ,które zęby należy podnieść definitywnie przed leczeniem ortodontycznym a które dopiero po leczeniu ortodontycznym. Potem następuje etap leczenia ortodontyczny i kończy się go odbudowa kompozytową w pozostałych zębach.
Zazwyczaj jest tak,że jeżeli starte są tylko zęby przednie w niewielkim stopniu od podniebienia a boczne są nienaruszone- wystarczy samo leczenie ortodontyczne i zabezpieczenie kompozytem od podniebienia startych powierzchni siekaczy. Jeśli starte są również kły i zęby boczne - odbudowuje się je na wysokość przed leczeniem ortodontycznym a zęby przednie wydłuża się tymczasowo kompozytem na czas leczenia ortodontycznego, po czym na koniec zastępuje się kompozyt licówką porcelanową.
Dzień dobry, takie przypadki wymagają indywidualnego podjęcia i nie ma złotej metody. Prawdopodobną przyczyną ścierania zębów jest ich nieprawidłowe ustawienie, w związku z tym leczenie ortodontyczne jest zapewne niezbędne. Osobna kwestia to pytanie, co spowodowało niewłaściwe ustawienie szczęki i żuchwy względem siebie - to wymaga konsultacji, najlepiej zespołu dentysta- fizoterapeuta w celu dokładnego postawienia diagnozy i wyeliminowania czynnika, w przeciwnym razie efekty uzyskane leczeniem ortodontyczny mogą być nietrwałe i wada może nawracać. Powinien być to fizjoterapeuta specjalizujący się w leczeniu schorzeń stawu skroniowo-zuchwowego. Dalsze postępowanie może uwzględniać odbudowy kompozytowe w celu uzyskania stabilnych kontaktów zębowych.