Osteotomia derotacyjna?

3 odpowiedzi
Czy przy zewnętrznej torsji goleni (lewa-34 stopnie, prawa-39 stopni) robi się osteotomię derotacyjną? Oba kolana bolą, głównie lewe (zauważyłam, że gdy robię przysiad ze stopą prosto, to występuje silny ból przyśrodkowej strony kolana, a kiedy postawię stopę na zewnętrzną strone to pawie nie boli. Czasem występuje ból stawów skokowych. Mam też zwiększoną antetorsje uda (lewa-18 stopni, prawa- 17 stopni). Lewe kolano było trzy razy operowane (artroskopia-wyciecie fałdu, transpozycja guzowatości kości piszczelowej i ostatnio mirozłamania kości rzepki i podanie do stawu Diprophos i bupiwakaina. Kolano prawe (usunięcie ciała obcego czyt. fragmentu igły z kolana).
proszę podać wiek pacjenta

Dzień dobry
W tym przypadku ciężko stwierdzić czy operacja przyniesie zmniejszenie dolegliwości. Jeżeli kolano już 3 razy było operowane to nie spodziewał bym się spektakularnej poprawy. Na pewno aby odpowiedzieć na stawiane pytania należy zgłosić się na konsultację ortopedyczną z wynikami badań.
W razie chęci zapraszam.
Dzień dobry,

Bardzo trudno odpowiedzieć na zadane przez Panią/Pana pytanie bez przeprowadzenie badania lekarskiego i poszerzenia wywiadu chorobowego. Postępowanie zależy od dokładnego określenia przyczyny dolegliwości bólowych stawów oraz m.in. wieku pacjenta, jakości tkanki kostnej i chorób towarzyszących.
Z całą pewnością mogę stwierdzić, że podane wartości kąta antetorsji końca bliższego kości udowych można uznać za prawidłowe. Normy kąta torsji goleni określane w literaturze medycznej jako niewymagające korekcji chirurgicznej wynoszą do 40 stopni torsji zewnętrznej. W przypadkach bezobjawowych na pewno nie zalecamy korekcji operacyjnej przy podanych przez Panią/Pana wartościach kątowych. Należy pamiętać, że w populacji osób dorosłych wykonanie osteotomii detorsyjnych wiąże się z dość dużym ryzykiem zaburzeń zrostu kości. Pomiary uzyskane na podstawie oceny tomografii komputerowej należało by rownież porównać z obrazem klinicznym pacjenta.
Moim zdaniem w Pani/Pana przypadku warto zastanowić czy ból stawów kolanowych nie wynika z uszkodzeń wewnątrzstawowych (np. uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej). Mogą na to wskazywać liczne interwencje chirurgiczne wykonane w przeszłości.
Podsumowując, proponuję stawienie się w Poradni w celu przeprowadzenia dokładnego badania lekarskiego i ewentualnego poszerzenia diagnostyki o badania obrazowe (np. rezonans magnetyczny stawów kolanowych)

Pozdrawiam
Łukasz Woźniak