Operacja kości łódeczkowatej

6 odpowiedzi
Witam. W kwietniu 2016 miałem operację stawu rzekomego kości łódeczkowatej za pomocą śruby eos oraz przeszczepu kostnego i styloidectomi. Dwa miesiące temu czyli 7 miesięcy po operacji miałem robione zdjęcie rtg i nie nastąpił zrost kostny. Lekarz podczas operacji powiedział że śrubę będę nosił do końca życia, czy zakładał że zrost nie nastąpi, czy może coś poszło nie tak podczas operacji?
Nie, to standardowe postępowanie. Leczenie stawów rzekomych związane jest z dużym odsetkiem niepowodzeń.

trudno orzec nie widząc rtg i pacjenta, zapraszam na wizytę
Zrost tej kości następuje bardzo wolno. Śruby tytanowej nie trzeba usuwać. Najważniejsze czy dolegliwości ustąpiły.
Nie po prostu jest to śruba którą w całości zagłębia się w kości. Jej usuwanie nie przynosi z zasady żadnych korzyści. Takich zespoleń się po prostu nie usuwa. A co do zrostu. Niestety jest to niewdzięczne złamanie, które wiąże się z dość znacznym ryzykiem powikłań w postaci braku zrostu. Ale spokojnie. Staw rzekomy też da się leczyć. Powodzenia!
Pozdrawiam Sebastian Cychowski
Przecież ja nie operowałem to skąd mam to wiedzieć? Proponuję spytać operującego.
Dziękuję za pytanie. Pozostawienie materiału zespalającego jest zazwyczaj praktykowanym postępowaniem. Nowoczesne implanty są wykonane z materiałów biologicznie obojętnych i w większości przypadków nie wymagają usuwania. Leczenie zaburzeń zrostu kości łódeczkowatej jest bardzo trudnym zagadnieniem klinicznym. Samo wystąpienie stawu rzekomego może świadczyć o wyjściowo skomplikowanym typie złamania, który już niejako z definicji obarczony jest wyższym ryzykiem niepowodzeń. Równocześnie chciałbym zaznaczyć, że nie dysponuję wystarczającymi danym klinicznymi , aby podejmować się oceny przedstawionej sytuacji.
z wyrazami szacunku
Paweł Zalita