Ojciec mojego przyjaciela go bije, ogranicza go w wielu kwestiach. Widzę, że przyjaciel zamyka się w

6 odpowiedzi
Ojciec mojego przyjaciela go bije, ogranicza go w wielu kwestiach. Widzę, że przyjaciel zamyka się w sobie, i że zachowanie ojca nedatywnie się odbija na jego psychice. Czy zajmuje się Pan takimi problemami?
To trudna emocjonalnie sytuacja kiedy obserwuje się z boku jak bliska osoba tkwi w tak toksycznej relacji. Zastanawiam się jednak czy przyjaciel chce pomocy, jest na nią gotowy. Jeśli tak, to warto wspierać go w decyzji zgłoszenia się do jakiegoś najbliższego ośrodka przeciwdziałania przemocy, ośrodka interwencji kryzysowej lub zadzwonić na numer telefonu dla ofiar przemocy, gdzie można uzyskać informację o najbliższych takich ośrodkach. Oczywiście przyjaciel możne również zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty, który również pomoże mu podjąć kolejne kroki, ale też będzie mu towarzyszył w tej drodze lub jeśli się przyjaciel zdecyduje rozpocznie psychoterapię. Na każdym z tych etapów przyjaciel będzie potrzebował również wsparcia bliskiej osoby. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Schab
Sugeruję wizytę: - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry, mam doświadczenie w pracy zarówno z ofiarami jak i ze sprawcami przemocy. Pozdrawiam
Dzień dobry, tak pracuję z ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej.
Z wyrazami szacunku
Anna Arciuch
Dzień Dobry,

Zacznę od wyrażenia swojego zdania, że jesteś prawdziwym Przyjacielem, i że to bardzo szlachetne, że dbasz o Przyjaciela.

A w jakim wieku jest Przyjaciel?
Zapraszam Serdecznie :)
Na początek i jako pierwszą pomoc rekomendowałabym kontakt przyjaciela z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia”. Uzyska tam kompleksową informację i wskazówki co do możliwości uzyskania pomocy (prawnej, medycznej, psychologicznej, socjalnej, rodzinnej itp.) i dalszego postępowania. Sytuacja przemocy wymaga pomocy z zewnątrz. Pomoc psychologiczna dla osoby doświadczającej przemocy jest ważnym ale nie jedynym sposobem wsparcia dla tej osoby w wychodzeniu z przemocy. Na stronie internetowej Niebieskiej Linii znajdują się numery telefonów do Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz Kryzysowego Telefonu Zaufania.
W sytuacjach przemocy fizycznej i psychicznej pomoc na początku koncentruje się wokół interdyscyplinarnych interwencji różnych służb, która ma na celu przeciwdziałać sytuacji. W pierwszej kolejności należy zawiadomić policję, MOPS ewentualnie jednostki oświatowe (szkoła). Często zakłada się tzw. "niebieską kartę" -w ramach której zespół specjalistów obejmuje pomocą osobę pokrzywdzoną. W dalszej kolejności jeśli sytuacja przemocowa wpłynęła na zakłócenia poczucia bezpieczeństwa, problemy emocjonalne czy poczucie własnej wartości -a często się tak dzieje -można zwrócić się o pomoc do psychologa (między innymi ja także zajmuje się tego typu problemami).